Padělky obrazů vynesly podvodníkům miliony, zaplatit mají stovky tisíc

  10:20
Krajský soud v Plzni uložil peněžité tresty šesti lidem, kteří padělali desítky obrazů a obchodovali s nimi. Gang nabízel napodobeniny světoznámých moderních malířů a kupci za ně dali miliony. Mezi obžalovanými je také bývalý vysoce postavený policista z Plzeňska.

Před soudem stáli Miloslav Jadrný, Jiří Kreuzer, Lenka Sýkorová, Pavel Kovářík, Miroslav Simon a Petr Sýkora. Verdikt si přišli vyslechnout jen první tři, ostatní se omluvili.

Soudce Tomáš Bouček uznal obchodníky se starožitnostmi Pavla Kováříka a Jiřího Kreuzera vinnými, že prodali třicet padělaných obrazů za čtyři miliony korun.

„Prodali ještě desítky dalších děl. O všech tvrdili, že pochází ze sbírky muže, který zemřel, což nebyla pravda. Posléze se ukázalo, že jde o falzifikáty,“ řekl soudce.  

Za podvod a padělání díla výtvarného umění hrozilo skupině lidí až deset let vězení. Hlavní líčení trvalo pět let.

Pavel Kovářík, Petr Sýkora a Miloslav Jadrný dostali peněžitý trest ve výši 560 tisíc korun. V případě, že tuto částku nezaplatí, půjdou na jeden rok do vězení. Lenka Sýkorová, která obrazy malovala, musí zaplatit 280 tisíc korun. O sedmdesát tisíc méně než autorka padělků musí uhradit Miroslav Simon.

Dále soudce Bouček rozhodl, že zajištěné obrazy se vrátí poškozeným, protože je koupili v domnění, že se jedná o originály. 

Dnešní rozsudek není pravomocný, obžalovaný Kreuzer se okamžitě odvolal. Právníci ostatních i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Částku ve výši 560 tisíc korun soudce vyměřil i Jiřímu Kreuzerovi. Ten dříve pracoval u plzeňské zásahové jednotky a podílel se i na případu Jiřího Kajínka.

Podle spisu gang nabízel k prodeji napodobeniny maleb a kreseb významných malířů z první poloviny 20. století, například Marca Chagalla, Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského a dalších.

Poškozených v kauze je přes deset. Aby obchodníci prodali padělky za originály, vytvořili falešné dokumenty a uváděli smyšlené legendy, jak díla získali - prý z pozůstalosti po potomcích šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg.

První prodej se uskutečnil v roce 2005. Zájemce tehdy koupil třicet obrazů za čtyři miliony korun. Prodejci mu přitom tvrdili, že díla může prodat za více než 35,8 milionu. Vydělané peníze si pak Kovářík a Kreuzer rozdělili. 

Podobným způsobem podle obžaloby skupina zpeněžila 112 padělaných kreseb a obrazů a přišla si na 5,5 milionu. Stejně postupovala i v dalších případech. Když měli kupci pochybnosti o pravosti nabízených děl, prodejci s nimi přestali komunikovat. 

Klec spadla až v roce 2010 poté, co obžalovaní několik padělaných děl za tisíce korun prodali policistovi, který na případu pracoval. 

Mezi zájemci, kteří gangu naletěli, byl například již zesnulý komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf

Napodobeniny malovala Lenka Sýkorová z Plzeňska.  Na přání Pavla Kováříka napodobovala techniku světových umělců podle obrázků nebo fotografií. Svá díla pak nepodepisovala.

Autoři: ,