Vinu necítím, řekla sanitářka souzená za udušení pacientky jídlem

  11:26
U plzeňského okresního soudu začalo hlavní líčení s bývalou sanitářkou Fakultní nemocnice Plzeň. Dvaatřicetiletá žena podle obžaloby nutila starší pacientce jídlo, přestože ho odmítala. Seniorka se pak soustem udusila.

Tragédie se v nemocnici na Borech stala loni 17. února. Podle obžaloby sanitářka Lenka Trhlíková nutila starší pacientku sníst večeři, a to i přesto, že žena jí odstrkovala ruku a výslovně jí říkala, že nemá hlad.

Podle spisu jí zdravotnická pracovnice opakovaně vložila jídlo do úst a odešla z pokoje, aniž by se přesvědčila, že devětasedmdesátiletá pacientka sousto spolkla.

„Pacientka se pak začala dávit. Obžalovaná se vrátila do pokoje až poté, co ji zalarmovalo tísňové volání spolupacientky. Poté začala pacientce spolu se zdravotní sestrou poskytovat první pomoc. Žena ale ještě téhož dne zemřela. Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení v důsledku úplného uzavření dýchacích cest většími sousty jídel,“ řekl státní zástupce Štefan Oravec.

Za usmrcení z nedbalosti hrozí sanitářce až šest let vězení. Ta ale říká, že se cítí nevinná.

„Je mi líto, že jsem blbě zhodnotila své chování. K jídlu měli pacienti chleba s máslem a šunkovým salámem. Paní měla glykemii, snažila jsem se ji nakrmit, aby neupadla do šoku. Asi dvakrát mi řekla, že nechce jíst. Okrájela jsem kůrky a chleba rozkrájela na kousky,“ řekla dnes u soudu obžalovaná.

Snažila jsem se paní nakrmit, aby neupadla do šoku

Dále uvedla, že když měla pacientka poslední sousto v ústech, sanitářka jí řekla, že jde na jiné pokoje.

„Zhruba pět minut po odchodu se rozezněla signalizace. Paní mě vždycky odstrkávala ruku, protože nechtěla jíst. Já jsem se jí snažila za ruku chytit, aby něco snědla. Za bradu jsem jí rozhodně nedržela,“ vysvětlovala žena.

Přiznala, že za údajné hrubé chování vůči jiné pacientce jí zaměstnavatel odebral osobní ohodnocení na tři měsíce. „Snažila jsem se paní měřit tlak, ale ona házela rukama, chytila jsem ji proto za ruku a přidržela u postele. Viděl to její syn a stěžoval si,“ dodala sanitářka s tím, že s jinou pacientkou konflikt neměla.

Vedení nemocnice sanitářku po loňském podezřelém úmrtí starší pacientky přeřadilo ke sterilizaci nástrojů. V květnu byla ale propuštěna, protože přišla do práce opilá.

Autoři: ,