Hladina protilátek klesá. Třetí očkování je nezbytné, tvrdí imunolog

  9:08
Protilátky proti covidu-19 u lidí po prodělané nemoci vydrží zhruba rok. I to je jeden z výsledků studií Fakultní nemocnice v Plzni. Odborníci zkoumali množství protilátek u lidí po covidu i po očkování. Potvrdilo se také, že i devadesátiletí mají po očkování dostatek protilátek, nebo fakt, že ženy mají po vakcinaci protilátek více než muži.

Vakcína proti onemocnění covid-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni (7. 1. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Celkem odborníci vyšetřili přes 2200 lidí. Součástí dlouhodobé studie, která odstartovala loni v září, bylo i 120 lidí, kteří od června do září loňského roku onemocněli covidem.

„Sledovali jsme je rok a všem protilátky vydržely, po roce ale poklesly na minimální hodnotu nebo na nulu,“ sdělil náměstek pro vědu a výzkum plzeňské fakultní nemocnice a primář Oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan. „Z našeho sledování tudíž vyplývá, že protilátky vydrží spolehlivě jeden rok a dále je to již problém,“ dodal primář.

V lednu se v plzeňské nemocnici začalo systematicky očkovat. U vybrané skupiny 68 zaměstnanců vyšetřovali protilátky dvakrát měsíčně a kromě toho jednorázově na základě zájmu vyšetřovali protilátky u 1600 zaměstnanců FN. Někteří z nich onemocnění prodělali.

„Výsledkem tohoto sledování je, že protilátky jim vydržely do letošního září, k nule klesnou u většiny v průběhu října nebo začátkem listopadu. Po očkování tedy spolehlivě vydrží protilátky deset měsíců,“ konstatoval Topolčan.

Nesouhlasí s často prezentovaným tvrzením, že více chránění proti covidu jsou lidé po prodělané nemoci než po očkování. „Mluví se ne úplně pravdivě o tom, že po prodělaném covidu je víc protilátek a že to spolehlivěji chrání. My tuto zkušenost nemáme. Když porovnáme protilátky u neočkovaných lidí po covidu a lidí, kteří se nenakazili a byli očkovaní, velké rozdíly mezi těmito skupinami nejsou, obojí chrání přibližně stejně,“ popsal primář.

Dojde-li ke kombinaci očkování a covidu, hladiny protilátek ale výrazně stoupají.

Stačí tedy u těchto lidí jen jedna dávka očkování? „V individuálních případech, kdy jsou hladiny protilátek hodně vysoké, a pokud člověk má nějaké závažné onemocnění nebo měl po předchozích očkováních komplikaci, bych to doporučoval. U ostatních bych se držel normálního schématu,“ nastínil primář, který není zastáncem toho, aby po prodělaném covidu ihned následovalo očkování. „Dosavadní praxe odstupu minimálně 60 až 90 dnů dává logiku,“ sdělil.

Ženy mají více protilátek než muži

Součástí protilátkové studie byly i testy lidí z Městského ústavu sociální péče Čtyřlístek v Plzni. Zkoumáním protilátek proti covidu tam prošlo 120 zaměstnanců a 300 seniorů.

„Zaměstnanci měli o něco vyšší hladiny protilátek než klienti. Existuje totiž závislost na věku a na pohlaví. Ženy mají protilátek o něco víc než muži a s věkem hladina protilátek klesá,“ popsal Topolčan.

Mezi zkoumanými klienty Čtyřlístku bylo i 56 lidí přes 90 let. „Všichni měli vytvořené dostatečné množství protilátek, aby je chránily proti těžkému průběhu covidu a proti dalším komplikacím,“ konstatoval Topolčan.

Ve Čtyřlístku se podle primáře vyskytlo mezi seniory i 14 případů covidových infekcí po očkování, ale nikdo nemusel překonávat těžký průběh nemoci.

„Na základě studie jsme se shodli na tom, že třetí dávka očkování je nezbytná,“ uvedl Topolčan, který by se při její aplikaci držel pravidel, která jsou daná v Evropě.

„To znamená 270 dnů po prvním očkování, což platí třeba ve Švýcarsku nebo v Německu, nebo 290 dnů po prvním očkování, což platí v jihoevropských státech, jako je Itálie či Řecko,“ sdělil propagátor povinného očkování pro zdravotníky Topolčan.

Za největší problém současnosti považuje téměř půlmilion nenaočkovaných seniorů v Česku.

Zajímavostí je, že vyšší hladiny protilátek se u seniorů ve Čtyřlístku tvořily po vakcíně Moderna než po Pfizeru. „Netroufl bych si ale tvrdit, že Moderna je lepší, protože jsme to nezkoumali na dostatečně velkém vzorku lidí. Modernou tam bylo totiž naočkováno 40 lidí,“ přiblížil primář.

A proč studie prokázala, že ženy mají více protilátek než muži? „Příčina nám není známá, bude předmětem dalšího výzkumu, který bude zaměřen především na buněčnou imunitu,“ vysvětlil Topolčan.