iDNES.cz

VIDEO: Tunové Růžence jsou dva roky, ještě letos se přestěhuje do ciziny

  18:16
Samice vzácného nosorožce indického Růženka oslavila druhé narozeniny. V domovské plzeňské zoo dostala třicetikilový dort ze sena, ovoce a zeleniny. V druhé polovině roku ji čeká stěhování do některé zoologické zahrady v cizině.

Podle ošetřovatele Roberta Bultase má Růženka nejraději sladké. Nejdříve se pustila do melounů, až pak přišlo na řadu čínské zelí, červená řepa nebo různé druhy salátů, kterými byl dort obalený.

Když se Růženka narodila, měla 50 kilogramů. V současnosti se její hmotnost vyšplhala na 999 kilogramů.

„Apetit má dobrý. Zvládá už skoro denní dávku pro dospělé zvíře. Krmíme ji dvakrát denně, ráno a večer zeleninou. V ubikaci má permanentně k dispozici seno,“ uvedl Bultas.

Doplnil, že součástí běžného dopoledního programu je koupel a péče o nohy i kůži. Ošetřovatelé také samici nosorožce indického pouštějí ven.

„Sice snese teploty, které se pohybují kolem nuly, ale musí se vždycky vracet do vytápěného prostoru, kde je kolem 23 stupňů Celsia,“ řekl Bultas.

Plzeňská zoo chová nosorožce indické jako jediná v republice. „V minulosti úspěchy slavili ve Dvoře Králové, kde se postupně narodila tři mláďata. Poté se ovšem specializovali na Afriku, takže v České republice indičtí nosorožci chyběli,“ uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Růženka váží téměř tunu

První do krajské metropole přišla v roce 2010 Manjula a zůstala dodnes. Tehdy to byla dvouletá samice z berlínského Tierparku.

Dalším přírůstkem byl mnichovský rodák z východního Maďarska Beni. „Ten ale po roce odcestoval do Chesteru. Vystřídal ho samec Baabuu, který se stal otcem dvou mláďat. Obě se narodila ve velice podobných podmínkách. S nadsázkou se dá říci, že Manjula rodí jenom v únoru, v jednu ráno a vždycky holky,“ vtipkoval Vobruba.

Dnes pětiletá Maruška přišla na svět 2. února a nyní se nachází ve Francii. Její mladší sestra Růženka s datem narození 5. února 2017 zatím v plzeňské zoo zůstává.

Podle Martina Vobruby ji rovněž čeká přesun do ciziny, zřejmě v druhé půlce letošního roku. O místě a termínu ještě není rozhodnuto.

Mládě nosorožce už mohou vidět návštěvníci zoo zblízka (2. 3. 2017)

zpět na článek