Plzeňská samička nosorožce, která žije v Polsku, porodila první mládě

  16:58
Skvělá novina přišla ze zoologické zahrady v Polsku. Na začátku ledna tam porodila své první mládě téměř sedmiletá nosorožčí samice Maruška, která se narodila v plzeňské zoo. Na svět přivedla holku.

Maruška porodila svého prvního potomka 6. ledna v 17 hodin a 17 minut „Skvělou novinu se dozvídáme z profilu ředitele Zoo Wroclav, pana Radoslawa Ratajszczaka,“ píše plzeňská zoo na Facebooku. 

Kromě fotografií zveřejnila polská zoo také video z porodu a první minuty mláděte na světě. „ Je to holka! Je zdravá, pije mléko a pod pečujícím okem mámy Marušky se učí dělat první krůčky. Maruška z ní nespustí oči,“ netají se radostí ošetřovatelé v polské zoo. 

Maruška se narodila v plzeňské zoologické zahradě 2. února 2014. Jejím kmotrem se stal americký rocker Alice Cooper. Samice vzácného nosorožce indického opustila svoji rodnou zoo v roce 2016 a přestěhovala se do Francie. Nyní žije v Polsku. 

Maruška byla podle mluvčího plzeňské zoo Martina Vobruby jedním z nejpozoruhodnějších odchovů. Když přišla na svět, vážila 55 kilogramů, počátkem ledna 2016 však již měla 1070 kilogramů. 

Zoo Plzeň je třetí zoologickou zahradou v Česku, která rozmnožila jakýkoliv druh nosorožce. „Po několika desítkách nosorožců čtyř druhů v královédvorské zoo a třech samečcích nosorožce tuponosého v zoo v Ústí nad Labem, je Zoo Plzeň třetí zoologickou zahradou v České republice, která rozmnožila jakýkoliv druh nosorožce. Maruška přišla na svět po sedmnáctileté pauze,“ připomněl v den jejích druhých narozenin mluvčí.

V září 2019 opustila také rodnou zoo v Plzni její sestra Růženka. Odjela za nápadníkem do švýcarské Basileje. 

Narození Marušky zachytila kamera v ubikaci (2. února 2014)