Počet nehod se v Plzeňském kraji loni zvýšil, stoupl i počet zemřelých

  15:42
V loňském roce policisté vyjížděli v Plzeňském kraji k 3914 nehodám, při kterých zemřelo 34 lidí. Dalších 84 lidí bylo zraněno těžce a 1428 lehce. Ve srovnání s rokem 2020 je to nárůst o pět procent.

Jedna z tragických nehod v Plzeňském kraji v roce 2021. Při čelním střetu dvou vozidel zemřel pětačtyřicetiletý řidič. | foto: HZS Plzeňského kraje

V celé České republice zemřelo podle oficiálních statistik v roce 2021 celkem 470 lidí, tedy o deset víc než v roce 2020.

Ve srovnání s předchozími lety se v Plzeňském kraji opět zvýšil počet zemřelých při nehodách. Zatímco v roce 2019 na silnicích kraje tragicky zemřelo 28 lidí, předloni jich bylo 31 a v loňském roce počet obětí stoupl o další tři na celkových 34.

Z oficiálních policejních statistik vyplývá, že loni zemřelo na silnicích v České republice 78 motocyklistů. To je o 21 víc, než v roce 2020. Při 1894 nehodách, které podle policistů způsobili jezdci na mopedech, malých i velkých motocyklech, jich zemřelo 50. Zbylých 28 obětí připadá na jimi nezaviněné havárie.

Policisté obvinili v závěru loňského roku šoféra kamionu kvůli srpnovému tragickému karambolu s motocyklistou poblíž Koutu na Šumavě. Řidič je ohrožen až šestiletým trestem.

Šofér soupravy mířil od Domažlic na Kdyni, a na křižovatce u Koutu na Šumavě odbočoval doleva. Krátce po nehodě policisté uvedli, že řidič zřejmě přehlédl 23letého motocyklistu, který jel od Kdyně na Domažlice. Při odbočování nedal nákladní automobil motorce přednost v jízdě.

Tragické nehody v Plzeňském kraji

„Při střetu utrpěl motocyklista zranění, kterým na místě podlehl. Alkohol u řidiče nákladní soupravy policisté vyloučili,“ uvedla krátce po nehodě policistka Dagmar Jiroušková. Shromážděné důkazy vedly policisty k tomu, že řidiče obvinili v posledních týdnech loňského roku.

„Jednapadesátiletému muži bylo sděleno obvinění pro usmrcení z nedbalosti,“ potvrdila domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Muž je stíhaný na svobodě, v případě odsouzení je ohrožen trestem od půl roku do šesti let.

Podobnou nehodu jako na Domažlicku řešili loni v červnu i policisté na Plzeňsku. Naštěstí neměla tragické následky. Ve Skočicích přehlédl při odbočování vlevo řidič Dacie Duster motocyklistu a překřížil mu cestu.

„Řidič motocyklu začal prudce brzdit a stroj se dostal do smyku. Motocyklista padl na levý bok, ke střetu nedošlo. Zraněného motorkáře převezli do nemocnice k ošetření,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Eva Červenková.

Marná ale byla snaha záchranářů 21. srpna u Krsů na Plzeňsku, kde narazil jedenapadesátiletý muž za řidítky motocyklu do osobního vozu.

„Muž na motocyklu měl jet z neznámých důvodů v protisměru, čelně se střetl s protijedoucí fabií. Zranění motocyklisty byla neslučitelná se životem. Řidička a její spolujezdec z osobního vozu nebyli zranění, nezletilého spolujezdce a další ženu si převzali do své péče záchranáři,“ uvedla krátce po nehodě policejní mluvčí Eva Červenková. 

Doplnila, že na místo tragédie policisté záhy přivolali i soudního znalce ke stanovení příčin střetu.

Autor: