Města v kraji ruší slavnosti i poutě, stánkaři si hledají jinou práci

  19:02
Města v Plzeňském kraji ruší jednu plánovanou akci za druhou. Nechtějí riskovat, že by se mezi jejich občany zavlekla nákaza covid-19. Pro část trhovců, kteří své zboží nabízejí na slavnostech a poutích, je to špatná zpráva. Mnozí si hledají novou práci.

Zámecké slavnosti v Boru, Chodské slavnosti v Domažlicích, Městské slavnosti ve Stříbře. To je jen zlomek akcí, které jsou zrušené nebo se budou konat jen v omezeném režimu.

„Z každého města, do kterých jsem léta jezdila, mám potvrzeno, že se tam nic nekoná,“ vypráví samoživitelka Romana Vondrašová z Klenčí pod Čerchovem, která na trzích prodává srdíčka naplněná pravou francouzskou levandulí. Žije s malou dcerou a v březnu se dostala do finanční nouze.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„Loni jsem skončila 15. prosince. Letos 1. března jsme měli na trhy začít znovu jezdit, ale 12. března se všechny akce stoply. Měsíc nás živila babička. V těchto dnech jsem za květen dostala od státu kompenzaci, takzvanou pětadvacítku, to ale platí do června,“ vypráví paní Romana, která se prý už dívá na portál úřadu práce, aby si našla zaměstnání.

Přitom deset let ji prodej na trzích dobře živil, každý týden nabízela svůj sortiment v jiném městě. S mnoha řemeslníky a stánkaři je prý v kontaktu a všichni jsou ze situace zoufalí.

Při pouti v Horšovském Týně bývá hlava na hlavě

Josef Holeček, starosta Horšovského Týna, kde měla 26. července začít čtyřdenní Anenská pouť, uvedl, že hlavní je bezpečnostní hledisko. „Abychom do města nezavlekli nákazu covid-19,“ sdělil. 

Tak velké riziko si prý nechtějí vzít zastupitelé města na triko. Při akci je totiž na náměstí doslova hlava na hlavě. 

„Vystřídá se tu deset až patnáct tisíc lidí. Při tomto množství nelze dodržovat a kontrolovat nějaké rozestupy. Když jsou lidé méně než na dva metry od sebe, roušku by si měli vzít. Nedovedu si ale představit, že by po náměstí chodili lidé v rouškách a pili jedno pivo za druhým,“ vysvětlil Holeček.

Výrobce hraček Ivan Hájek z Benešovska, který každoročně objíždí mnoho trhů i v Plzeňském kraji, si také začíná hledat novou práci. Uvedl, že o všem dnes rozhoduje strach.

Obchoďáky fungují, ale venkovní akce se ruší

„Zastupitelé se bojí, že pokud se po pouti či vinobraní v obci objeví covid-19, mohou přijít o funkci. Ale spíš než na funkci by měli myslet na lidi, kteří jsou na jejich rozhodnutích závislí,“ myslí si Hájek.

Podle Naska Demaliho, majitele pizzerie Mama Mia na domažlickém náměstí Míru, by starostové a zastupitelé měli myslet i na místní podnikatele, protože ti jsou na akcích typu Chodských slavností závislí. „Kvůli zrušení slavností přijdu o velkou část zisku, s kterým jsem počítal,“ sdělil podnikatel.

Ten nechápe ani to, proč mohou být obchodní centra otevřená a akce pod širým nebem se ruší. Tomu nerozumí ani Petr Myslivec, starosta Boru u Tachova. Nyní se hromadných akcí může zúčastnit až 300 lidí. Od 8. června to bude 500 a od 22. června tisíc lidí.

„Nejsme schopní dodržet veškerá nařízení a doporučení, proto akce rušíme. Abychom zavřeli bránu a pustili tam určitý počet lidí, to nejde, bohužel,“ popsal Myslivec.