iDNES.cz

Plzeňský soud potrestal muže za propagaci nacismu, dostal podmínku

  5:46
Za propagaci nacistické ideologie včetně rasismu byl u plzeňského okresního soudu potrestán Jaroslav Hegner. Kromě podmínky musí zaplatit padesát tisíc. Muž v září 2018 na akci u Boleveckého rybníka v Plzni umístil vlajku s hákovým křížem a sám si oblékl tričko se symbolikou Ku-klux-klanu. Za stejný čin především při fotbalových zápasech byl již dříve potrestán.

Jaroslav Hegner byl za propagaci nacistické ideologie při akci v září 2018 u Boleveckého rybníka v Plzni potrestán podmínkou. (28. 5. 2020) | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Osmačtyřicetiletého Jaroslava Hegnera usvědčil policista se skrytou identitou, který akci pořádanou pod názvem Opékání prasete -  20 let na pláži u Velkého boleveckého rybníka v Plzni 8. září 2018 monitoroval.

Hegner byl za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a za výtržnictví odsouzen k nepodmíněnému trestu na dobu jednoho roku s podmíněným odkladem na čtyři roky a k peněžitému trestu 50 tisíc korun.

Dále má na čtyři roky zákaz vstupu na akce propagující rasismus a nacismus. „Tyto akce také nemůže organizovat. Rozsudek je pravomocný,“ konstatovala ve čtvrtek soudkyně Kateřina Kubiasová.

Za podporu nacismu a rasismu na stejné akci, kde byla například k vidění nacistická vlajka s hákovým křížem a která byla pořádána na volném prostranství před zraky třeba korzující veřejnosti a dětí, už byly takzvaným trestním příkazem odsouzeni další tři účastníci. 

Ti se k činu přiznali a dostali tedy nižší tresty než Hegner. „Jedná se o levicového extrémistu,“ sdělil v závěrečné řeči státní zástupce Robert Merkun.

Hegner se provinil tím, že na akci umístil například vlajku, kde figuroval hákový kříž. Na sobě měl tričko se symbolem takzvaného Klansmana v bílé kápi a v hajlujícím postoji s napřaženou pravicí. Ten symbolizuje jižanský americký Ku-klux-klan, který má na rukou krev zavražděných černochů, jejichž segregaci a diskriminaci podporoval a podporuje.

Postava vypadá jako duch z pohádky, tvrdil u soudu

„Tato postava vypadá jako duch z pohádky Ať žijí duchové,“ hájil se Hegner, který pro MF DNES uvedl, že nechápe, proč je trestné nošení trička, které je volně prodejné v obchodě. „Popírám, že bych na akci propagoval jakékoli hnutí,“ hájil se Hegner.

Kdyby soudkyně a státní zástupce nepřipomněli, že už byl Hegner za propagaci nacismu hlavně při fotbalových kláních odsouzen a že v jeho trestním rejstříku je deset záznamů včetně výtržnictví, soud by mu mohl uvěřit, že přesně nevěděl, co dělá.

Na akci také visel citát anglického punkového muzikanta Iana Stuarta Donaldsona, který v druhé části života propagoval neonacistické hnutí. „Nebude dlouho trvat stav, kdy se vrátí bojovník, bude vládnout se ctí a láskou k bílé rase,“ bylo v angličtině na plakátu. 

Za propagaci nacismus byl již odsouzen

Hegner se hájil tím, že angličtině nerozumí. Státní zástupce připomněl, že se jedná o připomínku nacistické totalitní Třetí říše. 

„Byla typická tím, že za vládnoucí rasu byla prohlášena rasa árijská a méněcenné rasy a etnika byly vyhlazovány v koncentračních táborech, ideologie hlásala právo na životní prostor a pod tímto heslem Německo vedlo dobyvačné války,“ připomněl Merkun Hegnerovi ideologii, kterou propaguje.

Narozdíl od většiny českých odborníků na extrémismus nazval Hegnera ne pravicovým, ale levicovým extrémistou. „Ideová východiska národního socialismu v Německu v době Třetí říše byla levicová. Když se podíváme na jejich volební program už ve 20. letech minulého století, jsou jasně levicoví, protože je tam znárodnění, zaměstnanecké rady a podobně. Jestli toto není levicové, tak už nevím co,“ sdělil MF DNES.

Názor, že nacisté jsou pravicoví extrémisté, což se v Česku všeobecně hlásá, má podle něj kořeny v hlubokém socialismu. „Komunisté nechtěli přiznat, že jsou ze stejné části ideového spektra jako nacisté, proto se lidé typu Hegnera dosud nazývají pravicovými extrémisty, ale je to nesmysl,“ vysvětlil Merkun.

zpět na článek