Hračky získalo muzeum od dárců, raritou jsou dřevěné pohádkové postavy

  16:02
Vrátit se v čase a do dětských let teď mohou návštěvníci Domu historie Přešticka na Plzeňsku. V podkroví je připravena nová výstava hraček, která čítá stovky exponátů. Nejstarší kousky pocházejí z 20. let minulého století. Mezi raritu patří dřevěné figurky Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého z roku 1920 nebo americký tank.

Výstavu hraček dob minulých Od chrastítka po herní konzole přichystali na prázdniny pracovníci Domu historie Přešticka na Plzeňsku. (2. 7. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Mnoho artefaktů získalo muzeum od dárců z Přeštic a nejbližšího okolí a uložilo je do své početné tematické sbírky. Teď ji poprvé ukazuje veřejnosti.

„Dostali jsme například kuchyňku, kterou ve čtyřicátých letech pro svou dceru vyrobil její tatínek a vybavil nádobím. K ní máme i rodokmen, který také vystavujeme. Často jde o starší lidi, kteří k nám věci přinesou. Předměty by se jinak vyhodily nebo prodaly, což by byla škoda,“ zmínila vedoucí instituce Drahomíra Valentová.

Mezi raritu patří tři dřevěné figurky Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého z roku 1920, které vznikly v brněnském výrobním družstvu. „Jsou v naprosto skvělém stavu. Až během přípravy na expozici jsme zjistili, že jde o vzácnost. Originálů už v zemi moc není.

Zajímavý je také dřevěný americký tank, který otec na konci války vyřezal svému synkovi. Je to významný doklad své doby,“ pokračovala.

Podle Valentové byly pro 20. a 30. léta minulého století typické precizně provedené hračky. „Mimo jiné se dělaly repliky dospěláckého světa, jako třeba perfektní pokojíčky a kuchyňky. Vybavené byly skutečným nádobím nebo nábytkem. A děvčata se v kuchyňkách už vlastně učila, jak být hospodyní. Dnes už některé materiály tolik nevydrží, často nejsou kvalitní, protože jsou dělané na rychlou spotřebu,“ porovnala.

Stále populární jsou mezi dětmi panenky. V minulosti však bylo obvyklé, že maminky se na jejich tvorbě a vzhledu podílely. „Koupily jen hlavičku a tělo samy dodělaly, oblečení ušily nebo upletly. Rozvíjely tím spolupráci s dětmi,“ uvedla.

Samostatnou kapitolu pak tvořila loutková divadla, která si rodiny pořizovaly. „Ve třicátých a čtyřicátých letech to byl obrovský fenomén. Příbuzní se sešli a třeba v neděli se doma tímto způsobem bavili. Vycházely scénáře, sešity s různými hrami. I v současnosti se loutková divadla stále vyrábějí, ale už se netěší takové oblibě,“ nastínila.

Své zastoupení na výstavě mají také produkty z tuzemských závodů, jako slavné rokycanské firmy Hamiro, semilského podniku TOFA nebo náchodského Kovodružstva.

„Za socialismu se výroba smrskla pouze do státem určených továren. I tak vznikaly krásné věci. Ty špičkové se ovšem vyvážely do zahraničí,“ řekla Valentová. Doplnila, že svým dětem tehdy pořídila například originální designový komplet - statek od výtvarníka a návrháře Víta Gruse.

Expozici v Domu historie Přešticka na Plzeňsku uzavírají stavebnice, stolní hry a herní konzole hlavně z 80. a 90. let. „Změnila se náplň volného času. Dříve byly děti víc venku, musely se samy zabavit. Dnes už je tomu jinak. Nicméně počítačové hry nijak nepodceňuji, i při nich se leccos učí. Jenom jsou víc doma a jde o individuální aktivitu,“ uzavřela. Výstava trvá do 30. srpna.