Loutky provázejí církevním rokem. Jsou komické i děsivé, ukazuje výstava

  8:46
Neobvyklé spojení loutek a církevního prostředí představuje výstava, která je v současnosti k vidění v Muzeu církevního umění v Plzni. Expozice nese název Církevní rok pohledem loutek a potrvá až do konce října.

Výstava s názvem Církevní rok pohledem loutek je v Muzeu církevního umění v Plzni k vidění až do konce října. (20. 5. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Výstava představuje loutky, které jsou specifickým způsobem spojené s liturgickým církevním rokem. Návštěvníky postupně seznamuje s hlavními křesťanskými svátky, které se opakují v ročním cyklu a také se slavnostmi, které sice nejsou součástí církevních svátků, ale řídí se jimi,“ vysvětluje kurátorka výstavy Veronika Plachá.

Prostřednictvím loutkářské tematiky výstava prezentuje ty nejznámější, a co se týče spojení s lidovou tradicí, i nejoblíbenější svátky. Návštěvníci tak uvidí originální ztvárnění masopustu, vítání jara, Velikonoc nebo Dušiček.

Všechny loutky, kulisy a rekvizity pocházejí ze sbírek Západočeského muzea v Plzni. „Najdeme tady mnoho druhů, například krátké marionety, marionety na nitích, různé ploché loutky nebo maňásky. Máme tady i nádherné řezbářské práce. Loutky jsou pestré i co se týče vyjádření. Jsou tu postavy na vážnější témata, děsivé loutky i komické. Celá výstava je doplněna o informační panely, kde jsou ve stručnosti popsány všechny církevní svátky,“ doplňuje Plachá.

Sehnat loutky pro každou příležitost prý nebyl příliš velký problém. „S kolegou Davidem Csukásem jsme se nejprve podívali, jaké loutky máme k dispozici, a na základě toho jsme pak hledali svátky, které bychom mohli zachytit. Až nás překvapilo, jak to šlo dobře. Je vidět, že sbírky muzea jsou v tomto směru velmi rozsáhlé,“ podotýká.

Na výstavě je možné najít i velké unikáty. „O všech loutkách informace nemáme. Víme, že jedny z nejstarších jsou ploché loutky ve vitrínách o Dušičkách a adventu. Pocházejí z konce 19. století a patřily buď do plzeňského divadla perníkáře Čeňka Škody nebo do loutkového divadla Karla Nováka,“ prozrazuje Veronika Plachá.

Spojení loutek s církví není ničím novým. „Používaly se při různých obřadech a ceremoniích od samotného počátku. Ostatně i dnes se v trochu jiné podobě v tomto směru užívají. Týká se to třeba náboženských průvodů, jejichž jsou loutky součástí,“ dodává.

K výstavě patří rovněž tvořivý loutkový koutek, zaměřený na širokou veřejnost a rodiny s dětmi. V něm si návštěvníci mohou vyrobit drobné loutky, masky nebo vybarvit originální omalovánky loutek.

V koutku je možné najít nejrůznější kreativní materiál a na základě jednoduchých obrazových návodů si lze vytvořit vlastní výrobky, které si návštěvníci odnesou domů, nebo je nechají jako součást expozice. Případně se mohou výrobky inspirovat a vytvořit si je doma.