iDNES.cz

Bitku dvou žen na mítinku Babiše v Domažlicích budou řešit jako přestupek

  16:40
Policisté ukončili vyšetřování konfliktu dvou žen na mítinku expremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Domažlicích a přestupek předali k dořešení správnímu orgánu. Jedna z žen vyjadřovala svoji nepřízeň pískáním na píšťalku. Druhá jí píšťalku vytrhla z ruky a zahodila, pak sokyni bila do hlavy. Za to schytala kousnutí do ruky.

Andrej Babiš rozdávající autogramy. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Zúčastněné osoby podaly vysvětlení. Policisté vyhodnocovali získané záznamy z mobilních telefonů a prováděli další šetření. V současné době oznámili přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití a podle zákona o právu shromažďovacím předali správnímu orgánu k projednání,“ sdělila ke konfliktu z 30. června policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Kauza tak podle místní příslušnosti připadla odboru pro projednávání přestupků města Domažlice. Ten sice potvrdil, že spis nedávno obdržel, ale zatím jej celý neprostudoval.

„Budeme ho bezodkladně řešit a budeme se snažit ho v zákonné lhůtě vyřešit. Nicméně je tak obsáhlý se spoustou výpovědí a kamerových záznamů, že nelze vyloučit, že se potáhne dlouho,“ uvedla úřednice. Odmítla ale více případ mediálně komentovat.

Není tak jasné, koho a z čeho policie obvinila. To se navíc může ve finále změnit, protože se závěrem policie nemusí přestupková komise souhlasit a vlastním šetřením může dojít k jinému závěru. Může se tak změnit právní kvalifikace nebo i seznam podezřelých osob.

Nelze v tuto chvíli ani uvést, co obviněným může hrozit. Pokud se ale dopustili přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití, standardním postihem bývá pokuta.

Hlavními aktérkami konfliktu byla domažlická podnikatelka Petra Vavříková, která na náměstí proti Babišovi pískala. To vyprovokovalo Miloslavu Wiesnerovou, matku druhého místostarosty Domažlic Radka Wiesnera z ANO, jež odpůrkyni píšťalku vzala a poté ji několikrát udeřila do hlavy. Jednání zachytilo několik mobilů.

Ze záběrů je pak vidět, jak se Vavříková zakousla Wiesnerové do ruky. Na otázku, zda by přestupky neměl řešit jiný úřad, když jednou z aktérek je matka místostarosty města, se úřednice nedomnívá. „V tomto případě nejde o podjatost,“ uzavřela úřednice.

Pokud by ale někdo z účastníků řízení vznesl námitku o podjatosti úřední osoby, kauzu by řešil některý z nejbližších správních orgánů.

Podle serveru Plzeňská Drbna Petra Vavříková podala kárnou žalobu na zasahující policisty. „Stalo se tak vzhledem k jejich chování, protože na policejní stanici jsem byla odvezená já, jako napadená a nikoliv osoba, která mě napadla. Můj právník podal kárnou žalobu a čekáme, co policie vyšetří,“ řekla Petra Vavříková.

zpět na článek