Na podzim padá listí a komunisti, Plzeň chystá oslavy Sametové revoluce

  16:48
Desítky let, které v Československu trval návrat k demokratickým poměrům, připomenou oslavy 30. výročí 17. listopadu 1989 v Plzni. Série akcí nabídne celodenní program. Součástí budou debaty s přímými aktéry dění při změně režimu nebo výstava řady příběhů dokládajících, jak se v zemi žilo, když jí vládli komunisté.

Sametová revoluce v Československu, rok 1989 | foto: Radovan Kodera

Na oslavách se budou podílet například společnost Post Bellum nebo plzeňské biskupství.

Primátor Plzně Martin Baxa upozornil, že nemalá část společnosti má dnes pocit, že listopad 1989 toho zemi moc nepřinesl. „To chceme zásadně odmítnout. Sametová revoluce přinesla zásadní pozitivní změnu v životech nás všech,“ prohlásil Baxa.

Zástupci města naplánovali, že při takzvané Cestě svobody si budou moci lidé projít několik míst s tématickým programem.

V rámci 30. výročí 17. listopadu 1989 vznikne na Anglickém nábřeží Plzeňská kavárna. V té se budou odehrávat debaty s lidmi, kteří byli v regionu nejviditelnějšími propagátory politických změn.

„Byli to například Marcel Hájek, Vladimír Líbal nebo Přemysl Kubišta a Martina Samková,“ uvedla Jana Komišová z plzeňského magistrátu. Mimořádnou kavárnu otevře 17. listopadu v 10 hodin modlitbou biskup Tomáš Holub.

V jihozápadní části náměstí Republiky dostane prostor projekt Paměť národa společnosti Post Bellum. Na prostranství vznikne řečniště, ze kterého promluví přímí účastníci listopadových událostí a zároveň tam bude moci promluvit kdokoliv z veřejnosti.

Snímek Radovana Kodery z roku 1989 - plzeňské náměstí Republiky.

„Z toho místa se promlouvalo v roce 1989 k demonstrujícím a my se pokusíme vytvořit podobný prostor. Chceme tady nejen vzpomínat, ale také nabídnout platformu pro jakoukoli reflexi či úvahu,“ uvedla Markéta Čekanová, ředitelka pobočky Post Bellum, Paměť národa.

Stejná instituce společně s městem a hejtmanstvím připravuje výstavu nazvanou Nezapomeneme. Expozice bude mít vyhrazený prostor v okolí morového sloupu. Výstava nabídne osmatřicet příběhů lidí, v jejichž životě se výrazně odrazily politické poměry v 20. století.

Paměť národa také s předstihem nabídne poprvé příměstský tábor pro děti na dobu podzimních prázdnin na konci října. Tábor bude zaměřený na události spojené s 1. červnem 1953 v Plzni.

Cesta svobody povede do sídla Krajského výboru KSČ

„V listopadu si připomeneme třicet let od pádu komunistické totality. Ale cesta k tomu začala v Plzni už v roce 1953, kdy lidé v komunistickém bloku povstali proti režimu poprvé,“ vysvětlila Čekanová.

V rámci akce Cesta svobody se pro veřejnost otevře budova Americká 42, kde bylo před listopadem 1989 sídlo Krajského výboru Komunistické strany Československa.

Dům pro své umělecké aktivity využijí tvůrci narození po roce 1980. Zaměří se například na témata jako jsou svoboda, respekt k odlišnostem nebo klimatická hrozba. „Počítáme s výstavou, divadelními inscenacemi a písničkářskými komorními koncerty,“ představuje za centrum Johan rámec projektu Roman Černík.

Místem zastavení na Cestě svobody se stane také Západočeské muzeum v Plzni se svojí výstavou Listopad 1989 aneb Na podzim padá listí a komunisti. Vernisáž se uskuteční 16. října.

Při oslavách 30. výročí 17. listopadu budou v barvách trikolóry nasvíceny některé budovy v centru Plzně. V 17.11 hodin se navíc v mnoha městech a obcích rozezní kostelní zvony.