Neposlal sanitku k vážně nemocnému, muž pak zemřel. Lékař dostal pokutu

  13:28
Peněžitý trest uložil Okresní soud Plzeň-jih sedmatřicetiletému lékaři ze záchranné služby, který odmítl poslat pacientovi ve vážném stavu sanitku. Muž druhý den zemřel. O několik měsíců později jel navíc lékař k pacientce opilý.

„Udělal jsem chybu. Jsem rád, že jsem v opilosti pacientku nepoškodil. Vrátil jsem se do práce, kterou mám rád. Prosím, abyste mne nechali dělat práci, která mne baví. V druhém případě je mi líto, co se stalo. Ale potřebuji sanitky pro lidi, kteří je chtějí,“ řekl dnes u soudu lékař Jan Š.

Podle žalobkyně lékař jednal v případu vážně nemocného pacienta neprofesionálně, neurvale.

„Vinu popírá, důkazy ale svědčí ve prospěch obžaloby. Podle znalce pochybil, když nevyslal lékařskou pomoc k poškozenému, který byl ve vážném stavu. Dosud byl obžalovaný bezúhonný, ale přitěžuje mu spáchání dvou přečinů,“ zdůraznila státní zástupkyně. Navrhla peněžitý trest a dlouhý zákaz činnosti jako lékaře na záchranné službě.

Naopak lékařův obhájce vyslovil názor, že jeho klient nepochybil, byť hranice je podle něj velice neostrá. „Pacient se nechtěl nechat ošetřit,“ odůvodnil, proč by měl být lékař zproštěn trestného činu neposkytnutí pomoci. Za to, že lékař sloužil opilý, nechal rozhodnutí na soudu.

Za neposkytnutí pomoci a za ohrožení pod vlivem návykové látky hrozily lékaři až tři roky vězení a zákaz práce doktora. Soud mu uložil peněžitý trest ve výši 84 tisíc korun. Měsíčně bude splácet 10 500 korun. V případě, že by částku nezaplatil, čeká ho odnětí svobody v délce čtrnácti měsíců.

„Zásadní důvod k odsouzení je to, že neodkladná péče měla být poškozenému poskytnuta,“ vysvětlil soudce, proč uznal lékaře vinným. Rozsudek není pravomocný.

Jel k pacientce s více než jedním promile

Podle žalobkyně lékař pochybil, když jako vedoucí operátor směny na pozici dispečera Záchranné služby Plzeňského kraje odmítl loni v lednu zaslat vůz zdravotnické záchranné služby šedesátiletému muži z Plzeňska, ačkoliv syn poškozeného i jeho snacha opakovaně volali na linku 155 a podrobně popsali zdravotní stav poškozeného.

„Že již deset dní nejí, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici,“ popsala první skutek žalobkyně.

Podle ní tento mužův zdravotní stav bez odborné lékařské péče mohl vést k selhání základních životních funkcí. I přesto k němu lékař sanitku neposlal. Nemocný muž pak druhý den zemřel.

Druhý případ, kvůli kterému stanul lékař u soudu, se stal v polovině letošního března, kdy byl jako lékař ve výjezdový jednotce záchranné služby v Domažlicích vyslán k pacientce s infarktem. Lékař byl ale opilý. Po poledni mu dechový přístroj naměřil 1,10 promile alkoholu v dechu. Následný odběr krve ukázal 1 promile alkoholu. Dopoledne, kdy k pacientce jel, měl podle znaleckého posudku nejméně 1,4 promile alkoholu v krvi.

Lékař: Rodina se dožadovala ošetření na místě

Lékař Jan Š. již dříve řekl, že se v případu neposkytnutí pomoci cítí nevinen. Naopak k výjezdu pod vlivem alkoholu se přiznal a souhlasil s popsaným skutkem i právní kvalifikací. Uvedl, že kvůli závislosti na lécích a alkoholu se ambulantně léčil v nemocnici. Tvrdí, že léčbu zvládl a v současné době nepije. Na záchranné službě pracuje nyní jako výjezdový lékař.

„Funkcí záchranné služby je ošetření a transport k nejbližšímu poskytovateli lůžkové péče. Po telefonu jsem mluvil s paní, která se dožadovala vyslání sanitky. Samotný pacient ale ošetření odmítal a odmítal odvézt do nemocnice. Proto jsem k němu nechtěl sanitku poslat. Navíc jsem byl v situaci, kdy byl kvůli covidu omezený počet sil a prostředků a nechtěl jsem sanitku blokovat pro případ nejvyšší naléhavosti,“ vysvětloval lékař.

„Rodina se dožadovala ošetření na místě a určení diagnózy, to ale není funkce záchranné služby. Nikdy jsem nikomu neodmítl poskytnout pomoc, pokud ji potřebuje a kdo ji chce. Mým úmyslem není někoho poškodit nebo mu uškodit,“ hájil se s tím, že volající syn mu do telefonu řekl, že jeho otec odmítl pomoc, i když měl zlomené nohy.

„Já jsme nikdy neodmítl poskytnout pomoc nikomu, kdo ji chce a potřebuje. Proto jsem se stal lékařem,“ dodal.

Autoři: ,