Pacienti s rakovinou marně shánějí lék Tamoxifen, výrobce má problémy

  6:10
V lékárnách v Plzeňském kraji i jinde v republice chybí lék Tamoxifen, který užívají onkologičtí pacienti. Je to přitom přípravek, který nelze nahradit. Důvodem, proč preparát není dostupný, je to, že český trh opouštějí někteří výrobci a ten jediný, který má nyní přípravek zaregistrovaný, mívá výpadky.

(ilustrační snímek) | foto: archiv MAFRA

Proč není Tamoxifen a řada dalších léků k dispozici, zástupce České lékárnické komory pro plzeňský region Stanislav Havlíček vysvětluje tím, že na vině jsou špatně nastavené ceny léků v Česku.

Kvůli tomu tuzemský trh opouštějí někteří výrobci léků. Český pacient na preparát pak musí čekat, a když se k němu dostane, může být pozdě.

„Kvůli cenové politice v Česku dochází k reexportům léků do zahraničí, což způsobuje jejich výpadky,“ míní Havlíček, který pracuje v lékárně nedaleko centra Plzně.

A připomíná, že například zmíněný lék Tamoxifen není dostupný v celé republice. „Jsou pacienti, kteří k nám do lékárny přicházejí s tím, že mají posledních sedm tablet, jestli náhodou nezbyl na skladě. Bohužel nezbyl,“ popsal v polovině minulého týdne Havlíček.

Tamoxifen je onkologický preparát, který se předepisuje v kombinaci s jiným lékem například po ozařování jako doplňková léčba při terapii karcinomu prsu nebo metastáz.

„Když chybí, je to závažná potíž, protože choroba se nějakým způsobem vyvíjí, a když je léčebné schéma přerušeno, není to úplně ideální,“ vysvětlil lékárník.

Na otázku, jestli v případě výpadku Tamoxifenu jde pacientovi o život, sdělil, že o život jde v podobných případech vždy. „Dojde totiž k přerušení léčby. Choroba se může vrátit, její průběh se může zhoršit,“ popsal.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová uvedla, že potíže s dodávkami Tamoxifenu do lékáren ústav dlouhodobě řeší.

„Výrobce Tamoxifenu několikrát v průběhu letošního roku oznámil SÚKL problémy ve výrobě a přerušení dodávek. Protože ústav vyhodnotil tento přípravek jako nenahraditelný, informoval obratem Ministerstvo zdravotnictví ČR, které zvažovalo pokrýt nedostupnost přípravku takzvaným specifickým léčebným programem. Zveřejnění výzvy nakonec nebylo potřeba, protože výrobce vždy dodávky obnovil - naposledy 3. října, když dodal tablety s 20 miligramy účinné látky. Tablety s deseti miligramy účinné látky na trhu sice stále chybějí, ale v tomto případě je možné tablety s vyšším obsahem účinné látky dělit,“ vysvětlila Peterová.

Podle Havlíčka se dříve v Česku dal přípravek koupit od jiných výrobců, ale nyní má lék zaregistrovaný jen jeden z nich. Když má výpadek při výrobě, pacienti trpí.

„Kvůli cenové politice se z českého trhu firmy stáhly, nyní má lék Tamoxifen registrovaný jen jeden výrobce,“ podotkl Havlíček.

Český trh není pro výrobce léků zajímavý

A proč výrobci z Česka odcházejí? „Z nejlevnějších zemí nebo z těch zemí, kde jsou cenotvorby léků stanovené komplikovaně, výrobci odcházejí, protože si vyhodnotí, že tento trh pro ně není úplně nejzajímavější,“ sdělil Havlíček.

Lékárnám chybí stovky léků, chtějí kvůli tomu žalovat distributory

Dostupnost léků zkomplikovaly i nedávno zavedené elektronické recepty. „Dříve, když fungovaly jen klasické papírové recepty, zadali je prý lékárníci do systému a lidé čekali, až lék na trhu bude,“ řekl předseda okresní sekce České lékárnické komory Plzeň-sever Jaroslav Spáčil, který je majitelem lékárny v Manětíně na Plzeňsku.

Elektronický recept se ale ukládá v centrálním úložišti receptů a jeho platnost je na rozdíl od papírového receptu jen čtrnáct dnů. Lidé v Manětíně podle Spáčila čekají třeba na inzulin, tedy na lék pro diabetiky.