Vítězné ANO v Plzeňském kraji znovu nemusí získat post hejtmana

  9:46
Ani druhé vítězství v krajských volbách v Plzeňském kraji nemusí pro hnutí ANO znamenat obsazení postu hejtmana. Po sečtení hlasů má zřejmě o trochu lepší šance stanout ve vedení regionální samosprávy IIona Mauritzová z ODS než Roman Zarzycký z ANO. Mauritzová vedla do voleb kandidáty koalice ODS a TOP 09 a skončila těsně druhá.

Lídr hnutí ANO v Plzeňském kraji Roman Zarzycký oslavuje s manželkou volební výsledek. (3. 10. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Koalice ODS a TOP 09 sice skončila těsně druhá, ale nyní se zdá, že uskupení má mírně větší koaliční potenciál než ANO.

Pro další vývoj jednání bude podstatné, jak budou manévrovat zástupci STAN a Pirátů, kteří obsadili třetí a čtvrté místo a ještě před sečtením všech hlasů v sobotu večer oznámili, že vytvořili společný blok a přitom požadují post hejtmana pro lídra Pirátů Rudolfa Špotáka. 

To byl pozoruhodný strategický moment. Možná se jednalo o signál, že lídr STAN, bývalý hejtman Josef Bernard, je z taktických důvodů ochotný – třeba jen dočasně – ustoupit do pozadí. Příčinou může být skutečnost, že řada regionálních politiků z ODS, TOP 09 i z ANO má k jeho politickému stylu výhrady a blok STAN a Pirátů některou z těchto dvou stran potřebuje, pokud chce do krajské koalice.

Uskupení zároveň chce zabránit tomu, aby se v krajských volbách dvě nejúspěšnější strany dohodly spolu, jako se to stalo po posledních komunálních volbách v Plzni. Proto zástupci bloku deklarovali, že jsou stejně otevřeni jednání s oběma.

Výsledky krajských voleb v Plzeňském kraji

Zástupci koalice ODS a TOP 09 teď musí řešit dilema, zda vůbec a za jakých podmínek se mají dohodnout s ANO. Z jejich pohledu totiž hraje podstatnou roli i skutečnost, že v příštím roce budou volby do poslanecké sněmovny, do kterých půjdou s cílem porazit ANO.

Pokud by se s ním nyní spojili na krajské úrovni, mohli by na to v příštím roce při hlasování doplatit. Zjednodušeně řečeno: z dlouhodobého pohledu pro ODS nemusí být spolupráce s ANO lákavá.

Někteří zástupci ODS už mluví o tom, že se jim taková varianta nezamlouvá a že by občanským demokratům přinesla víc škody než užitku.

Proti tomu nicméně stojí skutečnost, že dohoda s hnutím ANO na krajské úrovni by pro koalici ODS a TOP 09 byla zřejmě výrazně jednodušší a případné společné vládnutí v kraji patrně také. I proto, že s obdobným modelem mají zkušenosti z plzeňské radnice.

Zástupci hnutí ANO mají na výběr mezi spojením s koalicí ODS s TOP 09 nebo s blokem STAN s Piráty. Dá se přitom očekávat, že se v obou případech dostanou pod silný tlak, aby ustoupili od požadavku na obsazení hejtmanského křesla. 

Nové složení krajského zastupitelstva

  • ANO (12 křesel): Petr Fišer, Pavel Javorský, František Konvář, Petr Kovařík, Vladimír Kroc, Karel Pressl, Miloslava Rutová, Pavel Strolený, Kamil František, Šefl Petr, Vanka Martin, Záhoř Roman, Roman Zarzycký
  • ODS + TOP 09 (11 křesel): Martin Baxa, Pavel Karpíšek, Marcela Krejsová, Ilona Mauritzová, Richard Pikner, Rudolf Salvetr, Jan Šašek, Michal Šašek, Eva Trůková, Radka Trylčová, Marek Ženíšek
  • STAN + Zelení + Pro Plzeň (7 křesel): Josef Bernard, Pavel Čížek, Jitka Kylišová, Michaela Opltová, Libor Picka, Vladimír Tichý, Jiří Uhlík
  • Piráti (7 křesel): Pavel Hais, Jiří Hanousek, Milan Chaloupka, Jiří Pek, Martin Ptáček, Filip Sequens, Rudolf Špoták
  • ČSSD (3 křesla): Milada Emmerová, Ivo Grűner, Jan Látka
  • SPD (3 křesla): Marie Pošarová, Drahuše Sekmilerová, Martin Šebesta
  • KSČM (2 křesla): Jan Bozděch, Jiří Valenta

Je možné, že se jej nakonec vzdají, aby se do vedení kraje dostali. Pravděpodobnost, že by koalici vytvořily ANO, ODS s TOP 09 a blok STAN s Piráty, je minimální. Jakmile se dvě z těchto uskupení domluví, toho třetího nebudou potřebovat - byl by jim asi jen na obtíž.

Situace na začátku vyjednávání o podobě budoucí krajské vlády se tak na úplném začátku jeví hodně otevřená. Do vývoje jednání se budou promítat čistě pragmatické obchodování s tím, co kdo chce a nabízí, ale i zvažování, jak složitá by byla spolupráce s partnerem.

Klíčovou úlohu může sehrát ochota některé ze stran přepustit partnerovi hejtmanské křeslo.

Důležitou roli sehrají ohledy na volby do poslanecké sněmovny v příštím roce. Svůj vliv, i když patrně nepříliš velký, budou mít i osobní vztahy mezi aktéry regionální politické scény.

Sociální demokraté, kteří mají za sebou výrazný volební propad a zisk pouhých tří křesel, se mohou ve vedení kraje udržet pouze v případě, že by se na spolupráci dohodly ANO a koalice ODS s TOP 09. Ty mají dohromady v zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinu 23 hlasů a pak by se jim další tři od ČSSD hodily.

Vzhledem k tomu, že se koalice ODS s TOP 09 chce tento týden soustředit na druhé kolo senátních voleb, kde má Lumíra Aschenbrennera, nedá se během nejbližších dnů čekat v povolebních jednáních velký posun. Nicméně v úplném závěru týdne by možná podoba budoucí krajské vlády mohla být jasnější.