iDNES.cz

Speciální volební komise se před každou návštěvou navléká do nového obleku

  9:56
Milan Švarc se stal součástí speciální volební komise v Plzni. Tříčlenný tým tvoří on coby zapisovatel a dva vojáci. Společně vyrážejí do terénu a míří k lidem, kteří se nakazili koronavirem, nebo jsou v karanténě. Před každou návštěvou se musí navléct do nového ochranného obleku.

V Plzeňském kraji o tuto alternativu požádalo 107 lidí, většina bydlí přímo v západočeské metropoli. Dalších 267 osob využilo možnost hlasovat už ve středu na drive-in stanovištích.

Aby komise stihla zavítat na všechny předem dané adresy, vyjížděla v pátek už v osm hodin ráno. Švarc vždy voliči předem zatelefonoval a domluvil si čas, kdy se k bytu či domu dostanou.

„Já a kolega jsme se před každou návštěvou museli navléct do nového ochranného obleku. Pak jsme si nandali respirátor, rukavice a štít. Na místo chodíme ve dvou, třetí nám asistuje. Pomáhá nám s oblékáním i následnou dekontaminací oděvu,“ popsal.

Švarc pracuje na krajském úřadě. Protože ale na poslední chvíli vypadli někteří členové komise, přihlásil se na pomoc.

Každá návštěva zabrala tříčlennému týmu zhruba půlhodinu, včetně přípravy.

„Není žádoucí, abychom vstupovali dovnitř. Jsme na chodbě nebo před vchodem. Od voliče si vezmu občanský průkaz. Požádám ho, aby poodstoupil do bezpečné vzdálenosti a sundal si na chvilku roušku. Když ho ztotožním, podám mu obálku na hlasovací lístky, které vhodí do urny. Schránku pak vydezinfikujeme,“ nastínil zapisovatel.

Ten myslí na nejmenší detaily. Nosí s sebou i zásobu propisek. „To je pro případ, že by někdo chtěl zatrhávat preferenční hlasy a neměl čím,“ doplnil.

Seznam se všemi adresami má zase pečlivě uložený v průhledných deskách, které pravidelně dezinfikuje. Nejnáročnější je však vydržet v kombinéze.

„Když zasvítí sluníčko, hned se zpotíte. Každá minuta navíc je nepříjemná. Obdivuji vojáky i všechny, kteří oblečení na sobě mají dlouhé hodiny,“ ocenil.

Obavy z nákazy Švarc nemá. Domnívá se, že v obleku a s ochrannými pomůckami je v bezpečí. „Větší riziko je podle mého třeba v obchodě, když jdu nakupovat potraviny. Můžu tam klidně potkat někoho nemocného, kdo koronavirus šíří, aniž by to věděl,“ popsal. Speciálních komisí je v kraji dohromady deset.

zpět na článek