Bezdomovec kradl sladkosti při nouzovém stavu, dostal 26 měsíců vězení

  12:02
Za drobné krádeže sladkostí půjde za mříže. Přísný trest vyměřil plzeňský okresní soud bezdomovci, který kradl v obchodech v době nouzového stavu vyhlášeného kvůli epidemii koronaviru. Do vězení půjde na 26 měsíců.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dvaatřicetiletý Václav Šupka z Ústí nad Labem nejprve kradl v plzeňském Kauflandu. Třetího dubna ho ostraha načapala se dvěma koblihami. O tři dny později se snažil odejít bez placení z prodejny COOP v Dobřanech na Plzeňsku. Pod mikinou měl 21 čokolád za celkem 1 012 korun. 

Protože kradl v době nouzového stavu vyhlášeného kvůli epidemii koronaviru, hrozil mu přísnější trest, a to až osm let vězení. Soud ho nakonec potrestal při dolní hranici sazby, poslal ho za mříže na 26 měsíců. 

Verdikt je pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. 

Šupka se ke krádežím přiznal. „Jsem bezdomovec, nemohu sehnat práci a došly mi všechny úspory. Jedl jsem stále jen suché rohlíky. A pak tu byla další věc. Když žijete na ulici, nemůžete k někomu jen tak přijít s prázdnou, když se potřebujete třeba umýt nebo si vyprat,“ citoval server Novinky.cz vysvětlení obžalovaného, který o nouzovém stavu věděl. V rejstříku trestů má již několik záznamů. 

Loni v únoru byl propuštěn z vězení, kde si odpykával za krádež čtyřletý trest. V roce 2013 v Ústeckém kraji, kde tehdy platila kvůli povodním také mimořádná opatření, ukradl ze železničního vagonu měděný kabel. 

Žebral jsem na ulici, sbíral flašky, řekl muž

Podle Novinek.cz se Šupka po propuštění z vězení chtěl napravit. „Rozsvítilo se mi, chtěl jsem se polepšit. Našel jsem si práci u pásu, ale po nějaké době jsem tam musel skončit. Obcházel jsem různé pracovní agentury, ale nikde pro mě neměli místo. Pak přišel koronavirus, to už jsem ztratil šanci úplně a zase se to otočilo na špatnou stranu,“ popsal svoje osudy. 

Když mu došly našetřené peníze, spadl na samé dno. „Žebral jsem na ulici a sbíral flašky, abych měl aspoň na suchý rohlík. Otáčel jsem každou korunu dvakrát. Byl jsem hladový a neměl kde spát. V podstatě jsem jen přežíval,“ popsal muž bez domova. 

Na začátku letošního března se snažil pronést pod mikinou v plzeňském Albertu 15 bílých čokolád. A ostraha ho opět chytila.

Autor: