Lidé ze strachu o práci nejdou na test, firmy to musejí řešit, varují experti

  18:12
V Plzeňském kraji klesá počet testů na covid-19. Je to způsobeno tím, že stále více lidí nechce vědět, jestli jsou pozitivní nebo ne. Nemocní navíc ztrácejí motivaci hlásit kontakty, se kterými se setkali. Někteří pozitivní dokonce chodí do zaměstnání, protože se obávají toho, že přijdou o práci.

V Plzeňském kraji se nyní testuje zhruba o polovinu méně než před čtrnácti dny. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Šéf krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš řešil v pátek dva anonymní telefonáty z firem. Lidé s obavou v hlase oznamovali, že jejich zaměstnavatel ví, že jsou ve firmě covid pozitivní, přesto to neřeší a nutí lidi chodit do práce.

Není to prý ojedinělý případ. Problém je o to větší, že právě firmy se na šíření koronaviru podílejí nejvíce.

Podle odborníků šíření viru způsobuje i to, že se snižuje motivace covid pozitivních hlásit kontakty, čímž zabraňují, aby potenciální nakažení odcházeli do karantény. I proto v kraji klesá počet testů.

„Lidé ztratili motivaci hlásit kontakty, část lidí nemá motivaci zjišťovat, jestli jsou nemocní. Důvodem bývají existenční důvody a strach, že když budou marodit nebo půjdou do karantény, přijdou o práci,“ přiblížil Bartoš.

Momentálně se testuje zhruba o polovinu méně než před 14 dny. „Nižší počet testů je daný tím, že lidé ztratili zájem vědět, jestli jsou covid pozitivní, nebo ne,“ potvrzuje i náměstek pro vědu a výzkum plzeňské fakultní nemocnice a primář jejího oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan.

A jak by tyto lidi motivoval k tomu, aby se nechali testovat? „Nejhorší je živelný průběh nemoci,“ popsal náměstek. Když se covid-19 podchytí dříve, je podle něj větší pravděpodobnost, že člověk nebude mít komplikace a může předejít i úmrtí.

Zásadní je odhalovat nákazu na covid-19 ve firmách

Také Topolčan je přesvědčený, že zásadní je odhalovat nákazu ve firmách. „Musíme podnítit lidi ve vedení podniků, aby si i oni třeba antigenními testy sami zaměstnance testovali,“ myslí si.

Šetřit na testovaní je prý krátkozraké. „Vypadnou-li ve finále z pracovního procesu desítky lidí, bude to pro podnik větší ztráta než investice do antigenních testů. Třeba zaměstnanci Fakultní nemocnice v Plzni mají testování zadarmo, protože my, když přijdeme o pět či deset vysoce kvalifikovaných zdravotníků, je to pro nás větší škoda, než když ze svého rozpočtu zaplatíme testování,“ popsal Topolčan.

A jak by se mohlo v podnicích testování nastavit? „Jednou z variant je i plošné antigenní testování třeba jednou za týden či 14 dnů. Ve fakultní nemocnici také kontrolujeme u příchozích teplotu, když ji mají zvýšenou, ptáme se, zda se nesetkali s někým pozitivním, využíváme k tomu mediky. Díky tomu se možný nakažený nedostane do nemocnice, to je možné aplikovat i ve firmách,“ poradil náměstek.

Klesají počty nakažených, ale klesají i počty testů

Tento způsob zvolili i na radnici v Dobřanech na Plzeňsku, kde je u vchodu měřič teploty.

„Nikoho s teplotou jsme zatím neodhalili, myslím, že měřič odrazuje lidi s příznaky, aby na úřad přicházeli. A to je dobře,“ přiblížil starosta Dobřan Martin Sobotka, který tak chce přispět k zastavení šíření viru.

K podobné zodpovědnosti vyzývá Bartoš i firmy a hlavně velké průmyslové podniky.

„Vím, že je to těžké, vím, že je to drahé. Chtěl bych ale apelovat na to, aby to na lehkou váhu nebrali a snažili se v rámci svých omezených možností poskytovat zaměstnancům ochranné pomůcky nebo aby je posílali do karantény a tím šíření covidu bránili,“ sdělil šéf krajských hygieniků.

„Vím, že člověku u pásu nemohou dát home office, ale měli by zajistit, aby pracovníci nestáli půl metru od sebe, mohli by zajistit i častější větrání. Každý, i drobný zásah má vliv, protože když se mnoho malých zásahů sečte, vede to k velkému poklesu šíření covidu,“ sdělil Bartoš.

Podle něj při pohledu na počty nakažených není důvod k radosti. „Počty nakažených v posledních dnech sice klesaly, ale je to kvůli tomu, že klesal počet testů, zkrátka ještě nemáme vyhráno,“ dodal.