O ochranné štíty z 3D tiskárny je obrovský zájem, firma má zakázky na rok

  16:12
Plzeňská firma před týdnem začala na 3D tiskárně vyrábět ochranné plastové štíty a už má zakázky minimálně na rok dopředu. Nezbytné pomůcky pro boj s koronavirem si objednali krajští záchranáři, stomatologická komora a všechny nemocnice v Plzeňském kraji.

Plzeňská firma 3D Základna, která se zapojila do celorepublikové akce „3D tiskem proti koronaviru“, měla za tři dny hotový design svého modelu ochranného štítu a od té doby v ní drnčí telefony, protože volají další a další zájemci.

„Štíty vyrábíme týden, udělali jsme jich asi 150 kusů, ty už jsou momentálně rozebrané,“ sdělil spoluzakladatel firmy Petr Lupáč, který uvažuje o tom, že nákupem dalších 3D tiskáren výrobu navýší.

Nápad vyrábět ochranné pomůcky dostal poté, co se všude psalo o tom, že chybějí. Nejdříve firma zkoušela výrobu respirátoru, nakonec se přiklonila ke štítům, jejichž výroba je časově i technologicky méně náročná.

„Ve čtvrtek mi volala Stomatologická komora Plzeňského kraje, dále krajská záchranná služba, veškeré nemocnice v kraji. Budeme například dodávat 20 štítů do Stodské nemocnice. Volali mi z poliklinik Bory a Slovany, o víkendu budeme dodávat asi 30 štítů do plzeňského sociálního zařízení Domovinka. Zakázky máme tak na rok dopředu, teď nebudeme asi vyrábět nic jiného,“ plánuje Lupáč.

Firma má nyní kvůli mimořádným opatřením vlády zavřený obchod, v němž prodávala různé zboží vyrobené pomocí 3D tisku. 

Kvůli tomuto omezení společnosti klesly tržby asi o 90 procent. Štíty jsou tedy šancí, jak podnik postavit na nohy. Dosud je firma dávala záchranným složkám a lékařům zadarmo. Teď už na to ale nemá zdroje a od příštího týdne je bude prodávat. 

„Štít vyjde asi na 300 korun, nastavili jsme cenu tak, aby byla pro odběratele příznivá. Samotný tisk trvá asi dvě a půl hodiny, pak se musí výrobek kompletovat. Není to tedy pásová výroba, kdy stroj každou vteřinu vyplivne štít,“ přiblížil Lupáč.

Aktuální informace o vývoji nákazy v Plzeňském kraji najdete na webových stránkách Krajské hygienické stanice 

Firma se podle něj připravuje i na výrobu ventilů do plicních ventilátorů. „V Itálii totiž měli problém s tím, že je výrobce nebyl schopný dodat. Navíc je nabízel asi za 3 000 korun a různí majitelé 3D tiskáren je vyráběli za dolar. Když budou v Česku chybět jako v Itálii, jsme ochotní je vyrábět,“ sdělil.

Věří, že když je ochranných prostředků nedostatek, neřekne nějaký úředník, že výroba není možná, protože 3D Základna nemá certifikát.

V posledních dnech také firma shání kapitál na výrobu štítů, protože jí dochází materiál, tím jsou takzvané plastové struny. „Třeba se najde někdo, kdo nám pomůže,“ věří muž, který léta pomáhá ve své prodejně v Plzni například opravou domácích přístrojů.

„Specializujeme se na zakázkový tisk. Lidé k nám přicházejí s rozbitými věcmi, dodáváme autodíly. Když má kuchyňský robot zlomené kolečko a lidé ho nechtějí vyhazovat, tak jim na 3D tiskárně vyrobíme chybějící součástku a uvedeme ho znovu do chodu. Byla tu i maminka s holčičkou, vytvořili jsme 3D sken obličeje a vyrobili jsme jakousi bustu. Prodáváme 3D tiskárny, děláme i servis, ale po zavření prodejny máme těžké časy, které překlenujeme výrobou úplně něčeho jiného, co lidé více potřebují,“ vysvětlil Lupáč.

Ochranné štíty firma vyrábí klasickou takzvanou FDM metodou. Do 3D tiskárny se vloží struna z plastu, ta se nahřívá, tryskou se vytlačuje a ve vrstvách se plast nanáší, tak se vyrobí na počítači předem navržený 3D objekt.