iDNES.cz

V Plzni kvůli covidu klesl zájem o pronájmy bytů, polepšilo si stavebnictví

  10:00
Tržby z prodeje výrobků a služeb průmyslové povahy u firem a podnikatelů v Plzeňském kraji v letošním prvním pololetí kvůli pandemii koronaviru meziročně klesly o více než pětinu. Obrovský propad zaznamenali pronajímatelé bytů v Plzni. Naopak polepšilo si stavebnictví a výroba masa.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Na poklesu se tolik nepodílel průmysl, jako služby, jejichž část doslova skomírá,“ uvedl člen poradního sboru úřadu práce v Plzni a radní města Plzně Vlastimil Gola.

Připomněl, že některé firmy v průmyslové zóně Borská pole s výrobou skončily, nebylo jich ale tolik, aby jejich pracovníky nevyužily ostatní tamní firmy. „Třeba Škoda Transportation nyní hledá asi tisíc zaměstnanců,“ uvedl Gola.

Tržby z prodeje výrobků a služeb průmyslové povahy meziročně klesly o 22,9 procenta na zhruba 90 miliard korun. Vybrané ukazatele vývoje hospodářství zveřejnil tento týden Český statistický úřad v Plzni.

„Nezjistil jsem, že by průmysl měl větší potíže, jiná věc jsou služby, z nich některé naopak skomírají, město je odhodláno pomoci,“ uvedl Gola.

V době koronakrize nastal například obrovský pokles zájmu o pronájmy bytů v Plzni. Uvedl to manažer plzeňské pobočky realitní kanceláře Re/Max Petr Lang.

„Nepřijeli zahraniční ani tuzemští studenti vysokých škol, zahraničních dělníků je také mnohem méně,“ sdělil s tím, že bytů 3+1 bylo začátkem minulého týdne v Plzni v nabídce 76, v době před krizí to bylo maximálně 15 až 20.

Nejvíce je ale podle něj na trhu k pronájmu malých bytů, které byly vždycky nedostatkovým zbožím. „Ty byly velmi často pronajímány přes Airbnb - webovou službu zprostředkující pronájem ubytování, ale to skončilo, protože zahraniční turisté nepřijíždějí, majitelé byty dávají do nabídky na dlouhodobé pronájmy,“ popsal Lang.

Pivovar zaznamenal propad prodejů o 40 procent

Pro srovnání, před pěti lety bylo podle něj u Airbnb registrováno v Plzni do deseti bytů, letos před koronakrizí to bylo řádově několik set. Ubytovacím zařízením celkově v regionu za prvních šest měsíců meziročně ubylo hostů o 53 procent, nahlásily jich 176 993. Z toho 58 863 bylo cizinců, ve srovnání s předchozím rokem o 60 procent méně.

Koronavirové ztráty sčítá i pivovar Plzeňský Prazdroj. „Během jarní krize došlo k propadu prodejů o zhruba 40 procent, a to proto, že během téměř tří měsíců nebylo možné prodávat čepované pivo v hospodách a restauracích,“ uvedl mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Propad podle něj není možné už do konce roku ničím nahradit. „Od června se situace postupně zlepšila, bylo vidět, že lidé mají zájem opět chodit do restaurací a hospod. Za celý první půlrok letošního roku jsme zaznamenali meziroční snížení prodejů o téměř sedm procent,“ sdělil Kovář.

Podle něj je česká pivní kultura jedinečná a podíl čepovaného piva na prodejích Prazdroje je okolo 40 procent, což nemá ve světě obdobu.

„Jakákoliv omezení prodejů v restauracích a hospodách tak výrazně dopadají na celý segment tuzemského pivovarnictví a pohostinství,“ doplnil. Budoucnost se dá podle něj těžko předvídat, protože podmínky se neustále mění.

Výrobce klimatizací či větracích systémů Daikin Plzeň určité ochlazení na trzích také pociťuje. Mluvčí Ondřej Hubatka uvedl, že firma na některých trzích eviduje mírnější pokles prodejů.

Stavební výroba posílila o procento

„Ohledně budoucnosti je ale firma optimistická. Nabíráme nové zaměstnance a po novém roce počítáme s nárůstem objemu výroby,“ sdělil Hubatka.

Jsou ale výroby, které jsou ziskové. Základní stavební výroba posílila meziročně téměř o procento na 2,9 miliardy korun. Pozemní stavitelství si meziročně polepšilo o 8,3 procenta na 587 milionů korun.

Výjimkou jsou inženýrské stavby, tedy silnice a železnice, které si vedly o tři procenta hůře než loni, když jich v regionu podle statistiků vzniklo za pololetí za 2,3 miliardy korun.

Nestagnovala ale bytová výstavba. I když bylo v regionu za pololetí dokončeno 998 bytů, proti loňsku tedy o zhruba 12 procent méně, přibylo bytů, které se začaly stavět. Těch bylo 1 337, tedy meziročně o osm procent víc.

Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 14 procent na 3 323, orientační hodnota staveb se zvýšila o desetinu na 9,25 miliardy korun.

Výroba masa bez drůbežího se v Plzeňském kraji za první pololetí meziročně zvedla o 5,6 procenta na 9 157 tun jatečné hmotnosti. U vepřového, které dlouhodobě v regionu vede, meziročně vzrostla o šest procent na 5 417 tun, u hovězího a telecího o více než pět procent.

zpět na článek