iDNES.cz

Karanténa v bytovce? Raději na chatě. Zájem o rekreační objekty stoupl

  8:16
Realitní makléři v Plzeňském kraji slýchají stále častěji od klientů, že museli karanténu trávit v bytovce a bylo to nepříjemné. Proto si chtějí pořídit chatu či chalupu. Zájem o rekreační objekty se rapidně zvýšil, zvedla se také jejich cena.

Ceny chat a chalup se v Plzeňském kraji meziročně zvedly o 33,3 procenta, což je po Praze druhý největší nárůst v České republice. Vyplývá to z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality.cz.

Zatímco loni v květnu stál metr čtvereční v Plzeňském kraji 14 tisíc korun, letos v květnu už to bylo 19 tisíc.

„Od velkého množství klientů jsem slyšel, že bylo hrozné být zavřený v bytě v době karantény, že sousedé mají chatu a přežili to tam v pohodě, byli vlastně na rekreaci,“ přiblížil klatovský majitel realitní kanceláře Pavel Prokeš názory lidí, kteří v posledních měsících shánějí rekreační objekt.

Přemýšlení o koupi chaty či chalupy podle něj zvedla i nová zkušenost, kdy lidé nemohli vyjet do zahraničí.

„A když pak vyjeli do České republiky na dovolenou, všude bylo přecpáno. Oni si koupí chaty či chalupy chtějí zajistit klid na vlastním pozemku, o který se nemusejí s nikým dělit,“ uvedl Prokeš.

I podle Hany Kořínkové, manažerky týmu inzertních služeb Sreality. cz, stojí za větším zájmem důsledky koronavirové epidemie.

Zájem je o nemovitosti s výhledem do krajiny

„Oproti loňskému květnu vyhledávalo přímo chaty a chalupy celkově o 47 procent uživatelů více,“ uvedla Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

V průměru zhlédlo každý inzerát v kategorii chaty a chalupy za uplynulý rok celkově třikrát více zájemců za den než loni a inzerenti tak dostali čtyřikrát více odpovědí přepočtených na jeden inzerát a den než v loňském roce.

Mezi nejhledanější nemovitosti určené k rekreaci patří ty v Praze, Středočeském a Libereckém kraji. Zájem oproti loňsku ale nejvíc vzrostl v Plzeňském kraji. Naopak pro turistiku a odpočinek pověstný Jihočeský kraj se na Sreality.cz řadí mezi méně prohlížené oblasti.

Prokeš odmítl, že by větší zájem o chaty a chalupy způsobilo, že by lidé měli strach z oslabení koruny a tím pádem ztráty části úspor. „Tito lidé spíše nakupují investiční byty, což činí už roky. I proto se ceny bytů vyšplhaly tak vysoko,“ upřesnil Prokeš.

Největší zájem je podle něj o chaty a chalupy, kde je v blízkosti možnost koupání, nebo o nemovitosti v hezkém prostředí s výhledem do krajiny, což dokáže zvednout cenu odhadem o třicet procent. Na Klatovsku, kde Prokeš působí, se prý dobře prodávají chaty a chalupy hlavně v okolí rybníků Hnačov či Valcha.

Největší zájem je o objekty za zhruba milion korun

Majitel realitní kanceláře orientující se hlavně na podhůří a vlastní Šumavu Karel Müller uvedl, že zájem lidí o chaty a chalupy se začal mírně zvedat už loni. Covid-19 ale prodeje ještě zvedl.

Zájem je prý jak o levnější, tak o dražší nemovitosti, nejvíce o objekty za zhruba milion korun. „Se zvedající se cenou se pak zájem snižuje, protože je menší počet lidí, kteří si tak vysokou cenu mohou dovolit,“ přiblížil Müller.

Nabídka rekreačních objektů je v meziročním srovnání nižší. „V květnu 2019 se na webu Sreality.cz objevilo přes 3500 nabídek na prodej chat a chalup v celé České republice. V letošním roce ve stejném měsíci počet nabídek zhruba o čtvrtinu klesl,“ uvádí Smutná. 

Menší nabídka pak podle ní žene ceny nahoru. „Majitelé rekreačních objektů na situaci pružně zareagovali. Z analýzy vyplývá, že inzerenti své nabídkové ceny měnili více než loni právě během sledovaného května,“ doplnila Kořínková.

zpět na článek