iDNES.cz

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

  9:00
Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity v Plzni. Vznikla z někdejších tří samostatných fakult - strojní, elektrotechnické a pedagogické. Dnes má fakult devět a studentů přibližně desetkrát víc než v začátcích.

Po sametové revoluci se Západočeská univerzita začala rozrůstat - přibyly nové budovy i výzkumná centra. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kromě medicíny, která dodnes patří pod Univerzitu Karlovu, má nejstarší historii v krajské metropoli pedagogická fakulta. Její kořeny sahají do roku 1948. Vysoká škola strojní a elektrotechnická (VŠSE), která byla nejdříve pražskou pobočkou ČVUT, vznikla v roce 1949.

Zprvu se o výuku necelé stovky studentů starali i zaměstnanci Škodových závodů. VŠSE se v roce 1953 osamostatnila, o sedm let později se rozdělila na dvě fakulty, a to strojní a elektrotechnickou. Ty už v té době navštěvovala více než tisícovka studentů.

Silný vliv na školství měla podle historiků normalizace. „Přijímací řízení sledovaly orgány KSČ přísněji, významnou roli hrál postoj rodičů uchazeče v době pražského jara, posudky z místa bydliště a politická angažovanost rodiny. Stále více se rozmáhalo zneužívání konexí a klientelismus,“ stojí v Dějinách města Plzně III.

Západočeská univerzita

Vysokoškoláci povinně absolvovali marxistickou filozofii, politickou ekonomii, vědecký komunismus nebo ruštinu.

Škola zažila čistky mezi pedagogy i studenty. Příkladem jsou čtyři strojaři, kteří se angažovali v roce 1968 na plzeňském majálesu, strefovali se do komunistického režimu, a tak byli vyloučeni.

O jejich náhlém „zmizení“ se dozvěděl Josef Průša, který tehdy učil na elektrotechnické fakultě, až po listopadové revoluci. Ta totiž mimo jiné vynesla na světlo kádrové materiály, kde se o události dočetl.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

V listopadu 1989 se Průša účastnil demonstrací v Plzni. Jak sám říká, konečně se mohl začít věnovat kariéře. „V šuplíku mi dlouhá léta ležela kandidátská práce, ale nesměl jsem ji obhájit. Povedlo se to až po revoluci,“ uzavřel.

V roce 1991 vznikla Západočeská univerzita v Plzni, do jejíhož čela právě Průša mezi léty 2004 až 2011 usedl. Prvním rektorem se stal Jiří Holenda.

Do Plzně univerzita přivedla zcela nové obory, počínaje právem, přes filozofii a umění, až po ekonomii a zdravotnická studia. ZČU podstatně ovlivňuje tvář města, do krajské metropole přitáhla tisíce mladých lidí a cizinců.

Její kampus prodělal bouřlivý rozvoj, kromě nových budov vyrostla díky evropským dotacím velká výzkumná centra.

zpět na článek