Pašeráci dováželi z Nizozemska kvalitní kokain, kriminalisté gang rozbili

  13:46
Kriminalisté z Národní protidrogové centrály odhalili v Plzni skupinu, která ve velkém obchodovala s kokainem. Během tří let gang dovezl minimálně 16 kilogramů drogy vysoké kvality. Následně ji prodával především v Plzeňském a Karlovarském kraji a v Praze.

Podle kriminalistů organizovaná skupina sedmi Čechů dovážela kokain z Nizozemska. Jednou měsíčně propašoval kilogram drogy.

Podle mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Barbory Kudláčkové se tak dělo minimálně od roku 2017. „Zadokumentováno máme šestnáct cest,“ uvedla Kudláčková.

Zisk na jednom kilogramu drogy měla skupina kolem milionu korun. Dohromady si tak přišla na minimálně 16 milionů korun.

„Záleží na tom, v jakém množství se kokain prodává, kde a jakou má kvalitu. V tomto případě se jednalo o vysoce kvalitní kokain. Podíl účinné látky byl 70 až 80 procent,“ uvedla mluvčí s tím, že cena jednoho gramu směsi se pohybuje od 1 500 do 3 000 korun.

Zatýkání s krycím názvem Rita proběhlo za pomoci příslušníků útvaru rychlého nasazení minulé pondělí na několika místech. Kromě několika gramů drogy kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili také hotovost ve výši tří milionů korun.

Šest zadržených mužů, mezi nimiž je i organizátor skupiny, skončilo ve vazbě. Sedmý obviněný muž je již v současné době ve výkonu trestu za jinou trestnou činnost. 

Všichni jsou obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Vzhledem k tomu, že k trestné činnosti docházelo ve velkém rozsahu a ve více státech, hrozí jim od 10 do 18 let vězení.

Autor: