iDNES.cz

Exposlanec Škárka čelí obvinění za příspěvek o nedonošencích jako zrůdách

  9:42
Bývalý poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka čelí obvinění kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Loni napsal na sociální síť, že předčasně narozené děti jsou nevyvinuté zrůdy a stát by se jich měl zbavit.

Jaroslav Škárka, Věci veřejné | foto:  Dan Materna, MAFRA

Informaci o obvinění potvrdila MF DNES policejní mluvčí Eva Červenková. Škárkovi hrozí trest od půl roku do tří let vězení. 

Trestní oznámení na bývalého politika podala nezisková organizace Nedoklubko, na jejíž činnost Jaroslav Škárka ve svém příspěvku reagoval. 

Bývalý poslanec Jaroslav Škárka označil loni v listopadu v příspěvku na Facebooku předčasně narozené děti za zrůdy, kterých je potřeba se zbavit.

„Nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje,“ napsal Škárka o předčasně narozených dětech v příspěvku s nadpisem „Zbyteční lidé - zbavme se jich“.

Stejně se vyjádřil i o hendikepovaných dětech. „Žádný mentál pro naši společnost nemá význam a je to zbytečný člověk (a slovo člověk píši s velkým sebezapřením, protože je to spíše zvíře),“ uvedl.

Jeho slova ostře odsoudila organizace rodičů předčasně narozených dětí, kterou také v příspěvku zmínil. „Výroky exposlance Škárky jsou pro nás naprosto neakceptovatelné, neboť svým obsahem zcela vybočují z hranic demokratické diskuze,“ uvedla tehdy předsedkyně organizace Nedoklubko Lucie Žáčková. Po konzultaci s právníky podala na Škárku trestní oznámení.

Škárka působil v letech 2005 až 2009 jako předseda Věcí veřejných. Před sněmovními volbami ho v čele strany nahradil bývalý investigativní novinář Radek John. Škárka však zůstal výkonným místopředsedou. Věci veřejné ve volbách v roce 2010 získaly 24 mandátů a spolu s ODS a TOP 09 vstoupily do vlády.

Škárka ve Sněmovně zastával post místopředsedy Kontrolního výboru. V roce 2011 se přiznal k přijetí úplatku od ministra dopravy Víta Bárty a ze strany byl vyloučen. O rok později za to byl nepravomocně odsouzen na tři roky vězení, po odvolání byl však nakonec zproštěn všech obvinění.

Jaroslav Škárka několik let pracoval jako vychovatel v plzeňské věznici. Po svých výrocích ve Vězeňské službě skončil. Dohodl se na tom s ředitelem plzeňské věznice na Borech. 

zpět na článek