iDNES.cz

Divadelníci z Plas vzpomínají na Metternicha. Muže, kterého ženy milovaly

  8:38
O tom, že Klemens Václav Metternich nebyl jen šlechticem, politikem a vlastníkem plaského kláštera, vypráví nová hra s názvem Metternich nežil jako mnich. Divadelníci z Plas ho v muzikálovém provedení vylíčili jako muže, který si naplno uměl užívat života. Měl tři manželky a nespočet milenek.

Jméno Klemense Václava Metternicha je s Plasy úzce spjato. Šlechtic, politik, diplomat, ministr zahraničí, kancléř a jeden z nejvlivnějších mužů 19. století v Evropě si roku 1826 koupil plaský klášter a nechal ho stavebně upravit. Postavil si také v Plasích rodinnou hrobku, kde jsou uloženy jeho ostatky.

Metternich byl však také člověk z masa a kostí. A uměl si života užívat plnými doušky. Miloval ženy a ony jeho. Byl třikrát ženatý, všechny své manželky přežil, také většinu svých dětí, a měl mnoho milenek. Rodinu však ctil a nikdy ji neopustil.

Jeho hříšný život se stal předlohou hry s názvem Metternich nežil jako mnich, kterou napsal autor několika knih pro děti i dospělé ze železničářského prostředí, příznivec a propagátor kláštera, osobnost města Plasy roku 2010, dlouholetý železničář a v neposlední řadě muž, který od roku 1980 udržoval v chodu plaské hodiny, Robert Drozda.

Metternich nežil jako mnich

Hru pojal jako muzikál, kdy notoricky známé skladby a melodie otextoval vlastními slovy. Do hlavních rolí obsadil přátele z pěveckého souboru Sagitta a divadelního spolku Drahorád a začal s nimi hru podle jeho libreta zkoušet. Prvního prosince 2019 však Robert Drozda ve věku 71 let náhle zemřel a s představením byl konec.

Ale jen na chvíli. Na konci letošního října se opereta dočkala premiéry. „Bylo naší povinností hru dokončit. Plány nám ale posunul covid a s tím spojená omezení. Na jaře jsme začali pilně studovat choreografii a měli pěvecké zkoušky,“ vzpomíná Jan Trnka, který nejen ztvárnil roli cara Alexandra I., ale zároveň se chopil režírování.

Hozená rukavice, kterou jsme museli zvednout

„Robert byl hlavní režisér, já jeho pomocník. Když ale zemřel, zůstal jsem na to sám. Musel jsem tak režírovat i sám sebe,“ přiznal Trnka, který si už střihl roli v Drozdově úplně první divadelní hře Pohádkové prázdniny u přednosty Drahoráda, kterou mohli dětští diváci spatřit v květnu 2019. Právě tam, při písni Přednosta stanice, dostal Drozda nápad zkomponovat celý příběh Metternicha jako muzikál.

V nové hře diváci uvidí hned dva Metternichy. Toho staršího měl hrát sám autor, kvůli jeho nečekanému odchodu museli jeho roli přeobsadit. Do role mladého knížete si Drozda vybral Petra Kováříka z pěveckého souboru Agitta.

„Byla to hozená rukavice, kterou jsme museli zvednout. Doufáme, že se na nás ze železničářského nebe Robert dívá a že se mu představení líbí. V hledišti plaského kina seděla při premiéře jeho dcera, která nám řekla, že všechny písně, které v muzikálu zazněly, patřily mezi jeho oblíbené, které hrával doma na piano,“ vyprávěl Kovářík, který na sebe prozradil, že s herectvím neměl dosud žádnou zkušenost.

Stejně jako jeho ostatní muzikáloví kolegové, kteří se proměnili v rakouského císaře Františka I., Napoleona Bonaparte, Eleonoru Kaunicovou či Kateřinu Vilemínu Zaháňskou. „Jsme v této oblasti amatéři. Slyšel jsem ale po představení jen samé pozitivní ohlasy. Myslím si, že hra je vtipná, zároveň poučná, každý si v ní najde něco svého. Odehráli jsme už reprízu a chystáme se na další,“ uzavřel mladý Metternich, který mimochodem jako by skutečnému šlechtici z oka vypadl. Hrát budou například v Kaznějově či v Kralovicích.

Představení odehrají na domácí půdě i v příštím roce, kdy si Plaští připomenou 250 let od narození slavného muže. Kromě toho se slavnostně otevře i jeho hrobka, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

zpět na článek