Obláček nad nemocnicí od architektky Jiřičné už roste, fasáda bude skleněná

  14:54
Délka je asi 120 metrů, šířka 40 a výška osm metrů. To jsou rozměry Obláčku nad Plzní, nástavby, která začala v březnu růst na osmipatrové budově Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. Na střeše přímo nad hematologicko-onkologickým oddělením vzniknou zhruba do roka nové prostory tohoto pracoviště podle návrhu architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia AI DESIGN.

Začalo se stavět 11 let od nápadu, a jak říkají investoři, v tu nejméně vhodnou dobu kvůli cenové nejistotě na trhu stavebních materiálů. Výsledkem oddalování stavby je zdražení o 100 až 120 milionů.

„První odhady před osmi lety byly 230 až 250 milionů korun, dnes je to téměř 400 milionů,“ uvedl vedoucí stavby Miroslav Holub. Podle něj jde o 400 tun oceli postavené na střeše za provozu, k tomu je třeba připočítat beton.

„Největší problém byl, že přímo v patře pod stavbou se léčily desítky pacientů. I když ve smlouvě stojí, že se bude stavět za plného provozu nemocnice, nakonec se lůžkové oddělení sídlící přímo pod stavbou odstěhovalo,“ řekl Holub.

Obláček, nástavba pro oddělení hemato-onkologie, roste na budově B plzeňské fakultní nemocnice na Lochotíně. Stavba s ocelovou konstrukcí vzniká podle návrhu architektky Evy Jiřičné. (23. 6. 2022)

Na jižní straně Obláčku, odkud je výhled na centrum města s plzeňskou věží, bude ocelová konstrukce prosklená, stejně jako na západní straně s výhledem na novou lékařskou fakultu či Škodovku.

Plocha fasády je podle Holuba 2 500 metrů čtverečních, z toho 80 procent bude tvořit sklo. Pracuje se podle osm let starého projektu, protože schvalovací proces se až do schválení výjimky vládou velmi táhl.

„Nyní sídlíme v šesti patrech tří různých budov nemocnice, což není komfortní pro personál, pro péči o pacienty, ale hlavně pro pacienty samotné,“ konstatoval Pavel Jindra, primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, který se těší právě na to, až se pracoviště sestěhují do jednoho celku.

Přístavbou se musela zabývat vláda, protože jde o jediný projekt svého druhu v Česku. Jde totiž o stavbu na střeše státní instituce, kterou financuje soukromý subjekt – obecně prospěšná společnost Český národní registr dárců dřeně. Podmínkou bylo převedení části státního pozemku do spoluvlastnictví registru.

Realizace Obláčku se nedočkal autor nápadu, bývalý primář hemato-onkologie Vladimír Koza. Ten v říjnu 2011 ideu zveřejnil, nazval ji Obláčkem snů nad Plzní, a oslovil architektku Evu Jiřičnou. Ani ne za rok na to ale zemřel.