Festival zahájila stepařská show na náměstí, vystoupí i mistr světa

  9:50
Až do neděle probíhá v Plzni osmý ročník mezinárodního Festivalu stepu. Jeho vrcholem bude sobotní Stepařská show v Měšťanské besedě, kde nebudou chybět nejen čeští, ale i zahraniční stepaři a studia. Mezi nimi bude i několikanásobný mistr světa, Švýcar s českými kořeny, Daniel Borak.

Přes sto stepařů předvedlo ve čtvrtek odpoledne své umění na plzeňském náměstí Republiky v rámci prvního dne Festivalu stepu. (12. 5. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Festival odstartovala společná akce desítek tanečníků ve čtvrtek odpoledne na plzeňském náměstí Republiky. Stepaře z pořádajícího Step by step studia živě doprovázely čtyři pěvecké sbory, Kajetán - dětský sbor opery Divadla J. K. Tyla, sbor Česká píseň a dva sbory z Třemošné Kvíčaly a Arnicor.

Tanečníci všech věkových kategorií zastepovali na ikonickou skladbu Slyš tu píseň zástupů z muzikálu Bídníci.

Na dnešní večer je připravena novinka v podobě Tap Jam v kavárně DEPO2015. V rámci vystoupení plných stepařských improvizací doprovázených živě kapelou A. S. Band předvede své umění dvojice španělských stepařských hvězd Roser Font a Guillem Alonso.

Představí se také vynikající ukrajinský stepař žijící v Praze Igor Bezdieniezhnykh. Ten je mimo jiné vítězem loňského mistrovství České republiky ve stepu sólo muži. Večer začíná ve 20 hodin a vstupné je dobrovolné.

Workshop stepu pro veřejnost

Sobotní dopoledne bude patřit ukázkám práce stepařských studií na pódiu U Branky. Na plzeňské pěší zóně se pod širým nebem předvedou domácí Step by step studio, TIP TAP z Varšavy, No Feet z Brna, Taneční studio Andrea z Prahy nebo skupina INIS s ukázkami irského stepu.

V sobotu odpoledne zvou organizátoři všechny, kteří si chtějí step vyzkoušet, na workshop pro veřejnost. Koná se od 13 hodin v prostorách Step by step studia v DEPO2015, stepařské boty budou na místě k zapůjčení a workshop povede Igor Bezdieniezhnykh. Vstup je zdarma.

Vrcholem Plzeňského festivalu stepu bude tradičně Stepařská show v Měšťanské besedě. Kromě jednotlivců a formací z domácího Step by step studia, budou k vidění také vystoupení špičkových českých i zahraničních stepařů a studií. Nebude chybět například několikanásobný mistr světa, Švýcar s českými kořeny, Daniel Borak.

„Patří k nejžádanějším světovým stepařům a my jsme rádi, že si opět našel na Plzeň čas. Vystoupí v rámci Stepařské show a povede také nedělní workshop pro pokročilé stepaře,“ upozornila Kamila Borovská z pořádajícího studia.

Stepařskou show zpestří muzikáloví hosté z Divadla J. K. Tyla, Pavel Režný, Charlotte Režná a Eva Staškovičová s písněmi z muzikálů Sunset Boulevard, My Fair Lady a Fun Home.

Diváci se mohou těšit i na píseň z muzikálu Bídníci v podání čtyř pěveckých sborů, které stejně jako na dnešním flash mobu na náměstí, doprovodí stepaře při společném vystoupení.