Digitální hřiště v plzeňském DEPO2015 láká na světelné a zvukové efekty

  9:00
Hrát na piano a přitom vytvářet originální obrazy, malovat světelným mečem nebo zachraňovat planetu. Nevšední světelné či zvukové experimenty si nyní mohou zájemci vyzkoušet v plzeňském DEPO2015. Expozice navazuje na oblíbený festival Blik Blik, který se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuskutečnil.

Iniciátoři projektu přišli s alternativou digitálního hřiště, které v zatemněné bývalé autobusové hale nabízí 14 hravých a interaktivních stanovišť.

Podle programového ředitele DEPO2015 Jana Štěpána se na akci podílelo sedm tuzemských i zahraničních umělců.

„Všichni se do práce velmi rádi pustili. Přípravy trvaly pouze tři měsíce. Některé exponáty vznikly speciálně pro tuto výstavu, jiné už lidé mohli v minulosti v určité obměně vidět,“ řekl.

Premiéru má například instalace Grow od Luboše Zbranka, kterou si měli návštěvníci původně prohlédnout na březnovém festivalu Blik Blik. Autor ale svoje dílo nakonec uzpůsobil a představuje ho ve vnitřních prostorách bývalého depa. Každým úderem na klávesy piana se různě rozsvěcuje vizuální krajina na stěně haly.

Lákadlem je podle Štěpána experiment z dílny předního českého studia zaměřujícího se na videomapping 3Dsense.

„Jde o snímání vašeho pohybu a vytváření částicového roje, který se chová podobně jako třeba hejno ryb v oceánu. Jestliže se pohne jeden, pohnou se vlastně všichni,“ nastínil programový ředitel.

Tahákem je rovněž interaktivní hra na rozměrném dvanáctimetrovém plátně, za níž stojí kreativci ze skupiny INITI. Určená je až stovce zájemců a cílem je zachránit planetu před vesmírnými útoky. „Nepřátele likvidujete pomocí míčků, které na plátno házíte,“ doplnil Štěpán.

Součástí digitálního hřiště jsou i další zajímavosti, jako například laserová prolézačka, analogová psí bouda s digitálním obranářem uvnitř nebo velké a zářivé Člověče, nezlob se! Nechybí ani pokusy s termokamerou, malování světelnými meči či stará počítačová hra, díky níž cestujete na Měsíc.

Expozice je určená dětem i dospělým. Prostory bývalé autobusové haly jsou otevřené od pondělí do neděle. Počet osob je však omezený. V jednu chvíli vevnitř smí být maximálně 50 lidí. Výstava potrvá do 23. srpna.

Festival světla proměnil Plzeň v pohádkové město (30. 3. 2019)