iDNES.cz

Lesní dělník strhl ramenem stroje 11 sloupů, bez proudu byly tisíce domácností

  16:52
Více než pět hodin bylo ve středu bez proudu zhruba 8,5 tisíce domácností kolem Železné Rudy na Klatovsku. Mohutný výpadek elektřiny tam způsobil řidič pracovního stroje, který svážel z lesa dříví a zapomněl snížit rameno s nakládacími kleštěmi. Ramenem zavadil o vedení vysokého napětí a strhl k zemi jedenáct sloupů.

Jedenáct sloupů s elektrickým vedením strhl šofér, který v lese u Špičáku svážel dřevo. Podle policie zapomněl snížit pracovní rameno s nakládacími kleštěmi. | foto: ČEZ

ČEZ zaznamenal poruchu na vedení vysokého napětí v lokalitě Špičák šest minut před půl druhou odpoledne. 

„Příčinou bylo to, že těžká technika s ramenem najela do vedení a došlo k jeho  stržení v rozsahu jedenácti podpěrných bodů,“ vysvětlila mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Bez proudu se rázem ocitlo na sto distribučních trafostanic v okolí Železné Rudy, havárie postihla zhruba 8,5 tisíce domácností.

Prvotní odhady škody a náklady na práce spojené s opravou se podle ČEZ pohybují v řádech statisíců, maximálně v jednotkách milionů korun.

Soupravu Ponsse řídil pětatřicetiletý muž z Prachaticka, vyvážel z lesa vytěžené dřevo na skládku. „Zapomněl snížit pracovní rameno s nakládacími kleštěmi a zavadil o vedení vysokého napětí,“ doplnila informace policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Dodávky elektřiny energetici obnovili postupně takzvaným zkruhováním. „To  znamená, že jsme elektřinu přivedli z jiné strany v 18:47 hodin. Vše je tedy pod napětím, nicméně vedení budeme muset opravit a vyměnit nové podpěrné sloupy. Již teď bohužel víme, že práce budou velmi náročné. Terén je zde místy hodně špatný – velký sráz, nakloněný do strany. Jsou zde velké kameny, které nic nepřejede bez pásu,“ doplnila Holingerová. 

Sloupy budou muset dělníci stavět za pomoci těžké techniky.

Řidič, který sloupl strhl, měl negativní dechovou zkoušku na alkohol. „Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti,“ uzavřela policejní mluvčí.

Mluvčí energetické společnosti připomíná, že je nutné být v blízkosti vedení opatrný. 

„Každé vedení má tzv. ochranné pásmo. Právě zpravidla na podzim se nám množí případy a tedy i poruchy, kdy do vedení najede bagr, kombajn či další těžká technika při zemních či polních pracích. Tyto události v lepším případě končí poškozením zmíněných strojů nebo distribučního zařízení, v horším případě zraněním či smrtí účastníků události,“ upozornila na nebezpečí Holingerová. 

Autor:
zpět na článek