Dům, jehož stěna se zřítila, zbourali. Narušila ho už povodeň v roce 2002

  12:36,  aktualizováno  4. srpna 16:12
V plzeňské čtvrti Roudná se v pondělí dopoledne zřítila stěna dvoupodlažního opuštěného domu, kde se občas zdržovali bezdomovci. Hasiči pomocí psů a dronu zjišťovali, zda v objektu někdo nezůstal. Statik rozhodl o jeho zbourání.

„Část neobývaného objektu v Úzké ulici se zřítila v půl jedenácté,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Nebylo jasné, zda se v domě někdo nacházel. Podle prvotních informací objekt využívají bezdomovci.

„Povolali jsme proto psovoda z Karlovarského kraje a také dronaře ke zmapování situace. Využijeme také štěrbinovou kameru,“ řekl krajský velící důstojník.

Dodal, že až prozkoumají sutiny, pustí se do jejich odklízení. Druhá část objektu zůstala neporušená.

Po 16. hodině hasiči informovali, že se v objektu nikdo nenacházel.

„Na místo byl též povolán statik a pracovník Národního památkového ústavu, protože budova je památkově chráněná,“ upřesnila policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Situaci na místě sledoval také inspektor provozu ze záchranné služby.

Protože byl objekt staticky narušený, bylo rozhodnuto o jeho zbourání. Hasiči se do demolice pustili ještě v pondělí v podvečer. 

„Je to obrovská škoda, protože jde o zajímavou stavbu z konce 18. století. Bohužel desítky let objekt chátral, stropní trámy byly zničené. Do budovy dlouhodobě zatékalo a vítr a vydatný déšť z posledních dnů zkázu dokončily,“ řekla v úterý po poledni Zlata Gersdorfová z Národního památkového ústavu v Plzni.

Dodala, že při velké povodni v roce 2002 voda v tomto objektu dosahovala až do prvního patra, čímž se porušila stabilita domu.

Podle ní je tento dům s druhým, který je též památkově chráněný, konstrukčně provázaný a není proto vyloučené, že k zemi půjde i další stavba. „Rozhodne o tom na základě stavebního posudku stavební úřad,“ dodala památkářka. Oba objekty jsou v majetku fyzických osob.

Autoři: ,