Výstava ukáže, že Dobřany jsou vojenským městem už od roku 1729

  9:48
Milovníci vojenské historie v čele s vojákem z povolání Miloslavem Faifrem hodlají o víkendu v době oslav osvobození západních Čech americkou armádou zahájit v Dobřanech na Plzeňsku stálou výstavu místního vojska. Připomenou tak fakt, že Dobřany jsou vojenským městem už od roku 1729.

Základ expozice soukromého vojenského muzea v prostoru bývalé maštale vedle hlavního náměstí v Dobřanech na Plzeňsku tvoří sbírka Miloslava Faifra. (3. 5. 2022) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Malé muzeum nazvané Augmentační sklad se nachází kousek od náměstí TGM vedle obchodu s domácími potřebami.

Expozice, která má sloužit nejen návštěvníkům, ale i školám, má název Výstava vojska v Dobřanech. Návštěvníci zde najdou uniformy, výstrojní součástky i literaturu vztahující se hlavně k období od vzniku Československé republiky do současnosti.

Základ expozice soukromého vojenského muzea v prostoru bývalé maštale vedle hlavního náměstí v Dobřanech na Plzeňsku tvoří sbírka Miloslava Faifra. (3. 5. 2022)

„Nemohli jsme ale opomenout to, že Dobřany jsou vojenským městem od roku 1729, kdy zde byly převážně jezdecké jednotky rakouských dragounů. Jejich krásná modro-červená uniforma s přilbou je u nás také k vidění,“ popsal Faifr.

Předměty pocházejí hlavně ze soukromé Faifrovy sbírky a ze sbírky jeho kolegy. Předměty oba milovníci vojenské historie shromažďují desítky let, mnoho věcí je darovaných, část koupili na aukcích či přes internet.

Faifr nyní slouží jako voják z povolání v Klatovech, kde měl předměty ze své sbírky v síni slávy a čas od času je převážel do škol, kde přednášel o vojácích dětem a studentům. „Nyní už je nemusím převážet a děti mohou přijít za mnou,“ sdělil.

Prohlídku muzea je možné si objednat v infocentru v Dobřanech. Muzeum bude slavnostně otevřeno v sobotu v 10.30 hodin.