Nahé fotky muži nestačily, čelí obžalobě ze znásilnění vydírané dívky

  16:26
Až deset let vězení hrozí dvaačtyřicetiletému muži z Plzeňského kraje, který podle obžaloby prostřednictvím Facebooku vydíral dvě nezletilé dívky. Požadoval po nich fotografie ve spodním prádle i bez něj. Vše podle spisu vyvrcholilo brutálním znásilnění jedné z nich. Podle soudního znalce obžalovaný trpí sexuální deviací.

Dvaačtyřicetiletému Jiřímu P. hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby brutálně znásilnil šestnáctiletou dívku. (17. 2. 2020) | foto: Jitka Šrámková, MF DNES

Případ začal projednávat Krajský soud v Plzni . Jiří P. je obviněn ze zločinů sexuálního nátlaku a znásilnění neplnoleté.

Vše začalo v roce 2012, kdy muž začal útočit na Facebooku na čtrnáctiletou dívku. Vyhrožoval jí, že profilovou fotografii, na které má nevhodně velký výstřih, zašle jejím rodičům. Dodal, že to neudělá, když mu dívka pošle foto ve spodním prádle. Čtrnáctiletá dívka to z obavy před splněním výhrůžky učinila.

Jiří P. pak začal vydírat i její stejně starou sestru. Tentokrát už chtěl fotky bez oblečení. Ze stejné obavy mu je sestra také zaslala.

O dva roky později jednu ze sester vylákal na místo kousek od jejich bydliště se slibem, že pokud s ním bude mít pohlavní styk, fotografie smaže. Podle obžaloby věděl, že dívka je neplnoletá.

Dívka u výslechu sdělila, že se na místo dostavila, ale styk odmítla. Obžalovaný ji tedy chytil zezadu za vlasy, strhl ji do zavazadlového prostoru auta, povalil ji, přitiskl její hlavu ke svému přirození a nutil ji provádět orální sex. Celou dobu ji měl držet za krk, pak jí svlékl tepláky a tílko, druhou rukou ji stále přidržoval za krk a znásilnil ji, ačkoli se dívka snažila bránit.

Znásilněná dívka má psychické problémy

Sestry násilník obtěžoval ještě v roce 2018, chtěl po nich další nahé fotografie, opět hrozil zveřejněním snímků na internetu a že je pošle příbuzným.

Když jeho požadavkům sestry nevyhověly, zveřejnil jejich fotografie na několika internetových serverech, na nichž je možné sdílet soubory. Dále odkaz na fotografie poslal příteli jedné z dívek, otci obou sester a jejich babičce.

Nakonec znásilněná dívka podala trestní oznámení. Dodnes trpí psychickými problémy, kvůli kterým musela vyhledat lékaře.

Klinický psychiatr Petr Weiss v roli soudního znalce uvedl, že u obžalovaného nezjistil žádnou duševní chorobu, trpí ale poruchou osobnosti v podobě asociálních projevů. Odhalil u něj také sadismus.

Tato sexuální deviace podle znalce způsobila, že v době trestného činu, pokud mu bude prokázán, byly jeho ovládací schopnosti podstatně snížené.

„Jeho schopnosti rozpoznávací byly ale plně zachované. Znamená to, že obžalovaný si je plně vědom své narušené sexuality, je si vědom toho, co ho vzrušuje, je ochoten podrobit se léčbě,“ konstatoval Weiss, který za dostatečné považuje ambulantní léčení.

Obžalovaný tvrdí, že sexuální styk byl dobrovolný

„Možnosti jeho budoucí resocializace jsou závislé na úspěšnosti navrhované sexuologické léčby,“ sdělil znalec. Vědci si podle Weisse nejsou jisti tím, proč se u některých lidí sadismus vyskytuje. „Domníváme se, že dispozice jsou vrozené, a co způsobí jejich rozvoj je záležitostí výchovy, životních okolností, hodnot člověka či jeho životních zkušeností,“ popsal znalec.

U některých lidí se podle něj tato deviace celoživotně neprojeví nebo ji člověk zvládá s pomocí deviantních masturbačních fantazií, u někoho se projeví protispolečenským jednáním typu sexuálního deliktu.

Jiří P. se hájil tím, že fotografie sester před jejich oslovením našel na internetové seznamce, kde je podmínkou účasti zletilost. Sexuální styk nebyl podle něj vynucený.

U výslechu sdělil, že v 17 letech trpěl pocity úzkosti a vyhledal psychiatra. Novinářům po skončení soudního líčení na otázku, zda ho nenapadlo požádat o léčení již dříve, odpověděl, že ne.