Nová sezona plzeňského divadla přináší jedenáct odložených premiér

  16:12
Týdnem odložených premiér a poctou významné historické osobnosti odstartuje nová sezona plzeňského Divadla J. K. Tyla. Během něho od 4. do 11. září uvede 11 slavnostních premiér, které se minulou sezonu nemohly kvůli pandemii odehrát v plánovaných termínech.

Novou sezonu v plzeňském Divadle J. K. Tyla odstartuje taneční adaptace knihy amerického autora Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. | foto: Petr Eret, MF DNES

Dnešní první zářijová sobota patří baletu Vyhoďme ho z kola ven, který se souborem nastudoval na původní hudbu Simona Lovermanna německý choreograf Dustin Klein. Představení začne v 19 hodin na Malé scéně.

Hlavní scéna Nového divadla pak bude hostit výjimečnou událost v podobě oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Pořad se uskuteční u příležitosti 1100 let od zavraždění světice a matky svatého Václava.

„Půjde o mimořádný projekt. Spolupracujeme na něm s Pražským smíšeným sborem. Na jevišti se objeví přes 200 účinkujících. Záštitu převzal plzeňský biskup Tomáš Holub. A 7. září pak s tímto programem vystoupíme v Praze,“ uvedl ředitel divadla Martin Otava.

V neděli v 17 hodin bude na Malé scéně premiéra představení pro děti Křemílek a Vochomůrka.

Ve středu 8. září soubor činohry rozehraje ve Velkém divadle tragigrotesku Karla Steigerwalda Neapolská choroba. Na Nové scéně potěší diváky svou krásnou hudbou a vtipným libretem Straussův Netopýr v režii ředitele Martina Otavy.

O den později pobaví diváky na Nové scéně americká muzikálová komedie Něco shnilého! (Something Rotten!). Malá scéna nabídne českou premiéru emočně silného rodinného dramatu Králičí nora.

Diváci se během mimořádného týdne mohou těšit rovněž na brilantní Rossiniho operu Italka v Alžíru, bezstarostnou komedii Španělská muška, originální taneční pojetí známé pohádky Princezna se zlatou hvězdou, divadelní adaptaci Hrabalových Postřižin a legendární muzikál My Fair Lady.

„Spustili jsme předprodej a čekáme na zájem diváků. Zatím jsme tak na padesáti procentech. Záleží samozřejmě na jednotlivých titulech a typu souboru. Vede muzikál, který je skoro vyprodaný. Potřebujeme, aby se diváci přestali bát a začali chodit,“ sdělil na začátku týdne Martin Otava.

Na nadcházející sezonu je připraveno 17 premiér. Hned čtyři z nich budou dokonce světové. Dvě takové si připravila činohra, jednu balet a opera.

„První premiérou sezony bude komedie oceňovaných autorů Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše Vánoce na poušti. Vznikla přímo pro plzeňský činoherní soubor a povypráví smyšlený příběh nejslavnější české rockové skupiny. V hlavní roli stárnoucího rockera se představí Martin Stránský,“ prozradila šéfka činoherního souboru Apolena Veldová.

Světová premiéra Ferdinanda a Filipíny

Speciálně pro plzeňskou scénu vznikla i hra Lindauer? Pâkehâ! s podtitulem Cesta plzeňského malíře (až) k Maorům spisovatelky a dramatičky Renaty Putzlacher v režii Radovana Lipuse. Inscenace přiblíží život plzeňského malíře a jeho cestu na Nový Zéland a setkání s Maory. Na představení divadlo spolupracuje se Západočeskou galerií v Plzni.

Připravena je také hra Friedricha Dürrenmatta Herkules a Augiášův chlév, která byla přeložena z prosince roku 2020 na červen 2022. Na konci roku se na Malé scéně představí pohádka Chytrá horákyně.

Následovat bude světoznámý historický thriller Čarodějky ze Salemu v režii Adama Doležala a komedie Figarova svatba aneb Bláznivý den. Nestárnoucí francouzskou hru připraví česko-německý režisér Thomas Zielinski.

Vůbec poprvé se na jakémkoliv světovém jevišti odehraje baletní inscenace choreografa Dustina Kleina o zakázané lásce Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové. Ferdinand a Filipína bude mít světovou premiéru v květnu na Malé scéně. Milovníky tanečního umění potěší i tituly Don Quijote a Lady Macbeth.

Světovou premiéru přichystal i operní soubor. Přímo pro Plzeň napsala své nové dílo Quo Vadis také skladatelka Sylvie Bodorová. Na libretu se společně s ní podílel i Martin Otava, který bude představení režírovat. První z operních premiér bude letos Janáčkova Věc Makropulos. Následovat ji bude Gluckova Alceste.

Hlavním premiérovým tahákem muzikálu je tentokrát klasika Andrewa Lloyda Webera Sunset Boulevard. Připravuje se také komorní dílo Fun Time.