Herci z činohry chystají online večeři s diváky. Bez jídla a programu

  14:38
Soubor činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla si pro své příznivce připravil netradiční program. V sobotu 27. března všechny pozve na online večeři. Akce se odehraje u příležitosti Světového dne divadla prostřednictvím virtuální místnosti. Zájemci se mohou těšit na setkání s herci Martinem Stránským, Monikou Švábovou, Pavlem Pavlovským, Andreou Mohylovou, Michalem Štěrbou nebo Klárou Kuchinkovou.

Herci souboru činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla zvou své příznivce na online večeři. Ta se uskuteční v sobotu od 18.30 hodin. | foto: DJKT

„Srdečně vás zveme na naši hodinu a půl trvající večeři. Nečeká vás žádný program, ani vám neuvaříme. Můžeme si ale udělat radost ze společného bytí, byť virtuálního. Můžeme si povídat, zpívat, jíst, vzpomínat, doufat, vyprávět, tančit… Kdy jindy máme možnost se lépe poznat než právě teď,“ říká šéfka souboru činohry Divadla J. K. Tyla Apolena Veldová. 

Odkaz společně s návodem k přihlášení do konkrétní místnosti v aplikaci Zoom najdou zájemci na webu divadla, před samotným začátkem akce v 18.30 hodin i na facebookových stránkách DJKT a Činohra DJKT.

Kapacita místnosti je 90 hostů, po naplnění kapacity se nebude možné do místnosti přihlásit. 

Herci ani v době, kdy se kvůli opatřením proti koronaviru nesmí hrát pro diváky, nezahálejí. Připravují třeba nový online pořad s názvem Česká sklizeň. Jeho cílem je rozšířit povědomí o českých autorech, především o těch, s jejichž tvorbou letos soubor pracuje. 

„Rok 2021 jsme si v plzeňské činohře dramaturgicky zvolili jako rok československý. Nazkoušeli jsme, zkoušíme a připravujeme pro naše diváky především české tituly. Bohužel zatím mohli vidět jen jeden náš počin, a to stream nově nastudovaných Hrabalových Postřižin,“ uvádí dramaturg souboru Zdeněk Janál.

Herci souboru činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla zvou své příznivce na online večeři. Ta se uskuteční v sobotu od 18.30 hodin.

Herci souboru činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla zvou své příznivce na online večeři. Ta se uskuteční v sobotu od 18.30 hodin.

Právě autorovi zmíněného díla se bude věnovat první část cyklu Česká sklizeň. Přinese totiž vybrané eseje Hrabalova dobrého přítele, spisovatele Josefa Kroutvora, jenž sepsal pozoruhodné postřehy o jeho životě a tvorbě v knize Setkávání s Hrabalem. Z ní bude v příhodném prostoru plzeňského pivovaru v sedmi dílech číst herec Josef Nechutný. 

V dalších dílech se diváci mohou těšit například na eseje, fejetony a povídky Karla Steigerwalda, jehož hru Neapolská choroba měl soubor uvést letos v březnu. Dostane se i na polského novináře a spisovatele, čechofila propagujícího ve své vlasti současnou českou kulturu a zvyky Mariusze Szczygieła.

„Naším zájmem je prozkoumání české povahy, její pestrosti, protikladů v ní i toho, co nás spojuje. Vybírat budeme texty, o kterých si myslíme, že by diváky mohly zajímat právě v dnešní době,“ doplňuje Veldová. Jednotlivé díly jsou postupně zveřejňovány na YouTube kanálu činohry DJKT od 25. března.