iDNES.cz

Lockdownový babyboom loni Plzeňský kraj nezažil, dětí se narodilo méně

  15:12
V loňském roce se v Plzeňském kraji narodilo 5 734 dětí. Je to o 11 méně než v předchozím roce a nejméně za posledních sedm let. Nenastal tedy covidový porodní boom, jak někteří porodníci v souvislosti s lockdowny předpovídali. Porodníci též jednohlasně mluví o tom, že je málo očkovaných rodiček.

Jedním z prvních dětí roku 2022 se stal malý Martin Matějka, který na svět přišel v Klatovech. | foto: Nemocnice Plzeňského kraje

„Očkování sice nezabrání, aby se nakazily, ale je u nich větší pravděpodobnost, že průběh covidu bude mírnější. To je velké plus, když je covid pro těhotné nebezpečnější,“ uvedl emeritní přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Zdeněk Novotný.

Pokles počtu narozených dětí v Plzeňském kraji nastal i přesto, že ve dvou ze tří porodnic a porodnických seskupení se počet narozených dětí zvýšil. V nemocnicích Plzeňského kraje ale nastal propad o 106 novorozenců na 1 538, což je meziročně o 6,5 procenta méně. 

Zatímco loni se krajské porodnice na celkovém počtu narozených dětí podílely 28,5 procenty, letos to bylo o necelá dvě procenta méně.

„Zejména v jarním období to způsobila pandemie onemocnění covid,“ říká mluvčí krajem vlastněných nemocnic Jiří Kokoška. 

„Domažlická nemocnice se během jarní vlny specializovala na péči covidových pacientů, a i když porodnice dál fungovala v běžném režimu a její prostory i personál byly zcela odděleny od zbytku nemocnice, některé rodičky z regionu měly obavy a rozhodly se rodit jinde. Na podzim se počty porodů v Domažlicích opět zvýšily,“ vysvětlil. V Domažlicích se loni narodilo 285 dětí, v Klatovech 801 a ve Stodě 446.

V Mulačově nemocnici v Plzni, která patří do skupiny Privamed, se loni narodilo 864 dětí, což je meziročně o 27 víc. Je to nárůst přes tři procenta.

Ve FN Plzeň se za rok narodilo 3 338 dětí

Ve fakultní nemocnici loni přišlo na svět o 69 dětí víc, celkem 3 338. Je to nárůst o více než dvě procenta. Podíl FN na celkovém počtu dětí narozených v kraji je více než 58 procent, loni to bylo 57 procent.

Novotný si posteskl nad tím, že mnohé těhotné nejsou očkované proti covidu. „U některých je důvodem, že praktičtí lékaři, ke kterým chodí, nejsou informovaní, a bohužel jim očkování rozmlouvají. To se týká i některých gynekologů,“ sdělil emeritní přednosta. 

Zároveň připomněl, že těžkou komplikaci spojenou s covidem, těhotenstvím a porodem na klinice zatím nezaznamenali. „Ale uvádí se to,“ sdělil. Covid podle něj přinesl gynekologicko-porodnickým pracovištím i to, že se omezují odložitelné operace. „To po ekonomické stránce není jednoduchá situace,“ dodal.

Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Stodské nemocnice Michala Junka přinesl covid i něco pozitivního.

„V době covidu musí návštěvy dodržovat určitý řád, pro rodičku je to lepší,“ uvedl s tím, že v době necovidové některé maminky za tři dny, kdy byly v porodnici, navštívilo třeba dvacet lidí. 

I obyčejná rýma může miminku ublížit

„To není epidemiologicky úplně moudré ani v době bez covidu. I obyčejná rýma, kterou sem návštěvníci přinesou, může dítěti ublížit. Maminka je navíc po porodu utahaná a není tedy žádoucí, aby ji na pokoj pořád někdo chodil. Pak se často státá, že když jí dítě konečně usne, dveře s návštěvami se netrhnou,“ popsal Junk.

Primářka novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice Eva Dortová uvedla, že protikoronavirová opatření se stala rutinní součástí práce.

„Covid pozitivní rodičky jsou ošetřovány v izolačním režimu. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví nejsou momentálně povoleny návštěvy na oddělení šestinedělí. Tatínkové u porodu ale mohou být přítomni, za to jsme velmi rádi, že ty nejkrásnější okamžiky mohou prožívat společně,“ uvedla.

„Po celý rok jsme s vedoucím porodních sálů Michalem Kapounem pokračovali v online setkáních s těhotnými a ukázalo se to být také schůdnou cestou v době, kdy skupinová setkání nebyla kvůli preventivním opatřením vhodná,“ sdělila.

zpět na článek