Broučci přiletěli na deset let do Plzně, zachraňují je restaurátoři

  8:40
Na příštích deset let se novým domovem vzácné Svatby u Broučků od Jiřího Trnky z roku 1939 stala Plzeň. Než ale slavné dioráma bude hlavním tahákem výstavy v plzeňském muzeu loutek, projde zrestaurováním.

Nejdřív ho důkladně vyfotili. Pak dioráma Svatba u Broučků pečlivě zabalili a opatrně naložili do dodávky.

„Auto jsme vystlali molitany, aby tlumily nárazy. Dílo je opravdu velmi křehké. Jakýkoliv zásah ho mohl natrvalo poškodit,“ popsal restaurátor Martin Nauš. Právě on s kolegy převážel vzácný exponát z Jimramova do Plzně.

Slavní broučci zůstanou v Plzni deset let

Teď už je dioráma zase v bezpečí. Jeho domovem se na příštích deset let stane právě krajská metropole. Jedinečné ztvárnění scény z Karafiátovy knihy bude hlavním tahákem výstavy, kterou připravuje Západočeské muzeum v Plzni.

Ještě před tím si ho do péče vezmou restaurátoři. „Stěhovali jsme ho v podstatě v celku. Před cestou jsme demontovali jenom určité části, jako čelní sklo, záda, dekly a stojan. Některé figury zavěšené na drátkách jsme sundali a uložili do vystlaných krabic. Nic nesmělo upadnout, ztratit se,“ vysvětlil Nauš.

Ostatně není to poprvé, co plzeňští odborníci Svatbu u Broučků obnovují. Před osmi lety ji zachránili před hrozící zkázou především Jiří Špinka a Elen Kudrová.

„Tenkrát jsme dílo kompletně rozebrali. Vylétávali na nás skuteční broučci. Moli se dostali do látkového oblečení postav,“ vzpomínali oba restaurátoři. Na předchozí práci letos navážou. Nutný však bude nejdříve detailní průzkum exponátu.

„Reliéfy už se rozpadají, sypou se. Textil je v pořádku, protože se mu v minulosti kolegyně hodně věnovala. Nicméně budeme se šťourat vlastně úplně ve všem a hledat, co je potřeba udělat,“ nastínil Špinka.

Podle jeho názoru je dioráma skutečným unikátem, které Trnka vytvořil v 27 letech. „Jedinečný je jeho styl. Některé figury jsou celé a tvoří je jednoduchá kostra z drátu nebo dřeva, na které je oblečení. Jindy ale vnitřek chybí a tělo vytvaroval pouze z látky, kterou napustil klihem. Hlavy loutek jsou většinou ze dřeva, někdy jde o kašírku. Používal přírodniny a také to, co objevil doma nebo našel,“ zhodnotil.

Svatba u Broučků zůstane v dílnách asi šest měsíců. Pak se přesune do Muzea loutek v Plzni, kde se stane hlavním lákadlem chystané výstavy příštího roku.

„Začneme ji připravovat v zimě. Jiří Trnka nemá v Plzni svoji ucelenou expozici, pouze část, což chceme trochu napravit. Mimo jiné budeme spolupracovat s jeho rodinou,“ prozradila vedoucí kulturní instituce, která spadá pod Západočeské muzeum v Plzni, Markéta Formanová.

Dioráma Svatba u Broučků

  • Jiří Trnka dílo vytvořil podle scény Karafiátovy knihy Broučci
  • dioráma vzniklo v roce 1939 pro Světovou výstavu v New Yorku, s ohledem na politickou situaci se ale za oceán nakonec nedostalo
  • následující rok se exponát objevil v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze na výstavě Malíř naděluje dětem
  • v 70. letech se dílo přesunulo do Jimramova, rodiště Jana Karafiáta, a stalo se majetkem Českobratrské církve evangelické
  • od ní si teď dioráma dlouhodobě zapůjčilo Západočeské muzeum v Plzni, bude hlavním tahákem chystané výstavy o Jiřím Trnkovi

Obnovené dioráma uvidí návštěvníci v první třetině roku 2021. Přesný termín ještě není stanoven. Dílo v krajské metropoli setrvá následujících deset let.

„S Českobratrskou církví evangelickou, která je vlastníkem, jsme se domluvili na dlouhodobé výpůjčce. Tu můžeme případně ještě prodloužit,“ dodala. Součástí výstavy bude i výukový program pro děti.

Formanová věří, že novinka přiláká do muzea tuzemské i zahraniční návštěvníky. „Doufám, že jednou bude mít Jiří Trnka v Plzni svoje muzeum. Jeho světový přínos by se měl tady u nás objevit,“ uzavřela.