Epidemie sílí, Rokycanská nemocnice nasadila do boje mlžnou dezinfekci

  17:28
Epidemická situace se v souvislosti s covidem-19 v Plzeňském kraji neustále zhoršuje. Téměř 80 procent lidí, kteří nově onemocní, se nakazí rychle se šířící britskou mutací. Městská i státní policie v Plzni proto zpřísní kontroly nad dodržováním protiepidemických opatření. V Rokycanské nemocnici bojují proti přenosu nákazy mlžnou dezinfekcí veřejných prostor.

V Rokycanské nemocnici zesílili ochranu před šířením covidu-19. Kromě standardních hygienických opatření provedli v noci na čtvrtek mlžnou dezinfekci společných prostor nemocnice. | foto: HZS Plzeňského kraje

Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v Plzeňském kraji ve středu 1442 nových případů koronaviru, to je po úterý dosud druhý nejvyšší denní nárůst za celou dobu pandemie. Nakažených je nyní 11 806 lidí, což je nejvíce.

Zemřelo dalších deset lidí, celkem je v kraji spojováno s nákazou 1119 úmrtí. Kapacity volných lůžek v nemocnicích jsou stále na hraně, zejména v intenzivní péči.

Za poslední tři týdny stoupl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni o více než padesát procent.

Nejhůře je na tom Tachovsko, které je zároveň nejpostiženějším okresem v České republice.

Rokycanská nemocnice zvýšila s ohledem na špatnou situaci bezpečnost ambulantních návštěvníků i pacientů. Kromě standardních hygienických opatření v noci na čtvrtek společné prostory nemocnice dezinfikovali mlžnou dezinfekci. Při ní se zničí veškeré zárodky bakterií i virů.

Dezinfekce, kterou prováděli hasiči, se týkala čekáren v přízemí i druhém poschodí v ambulantním traktu i u vyšetřoven RDG a laboratoří, dále vestibulu, spojovacích krčků v přízemí a druhém patře a chodeb v přízemí lůžkového traktu.

„Mlžná dezinfekce se v nemocnicích používá zpravidla na lůžkových odděleních, pokud se mění lůžková stanice z covidové na necovidovou. Ve společných prostorách není tak obvyklá,“ vysvětlil mluvčí Rokycanské nemocnice Jiří Kokoška.

Aplikace je velmi hlučná a do prostor se během ní nesmí, proto se prováděla v nočních hodinách. Během toho nemocnice přijímala pacienty přes ambulanci v zadním lůžkovém traktu.

Zdravotnické zařízení dezinfikuje každý den večer dezinfekčním sprejem místa, kterých se lidé dotýkají. „Jedná se samozřejmě o podlahy, madla, kliky dveří, zábradlí, sedadla v čekárnách, vozíky pro imobilní pacienty, mobiliář na toaletách, stolky a podobné vybavení,“ vyjmenoval ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Při aplikaci mlžné dezinfekce do prostor nikdo nesmí

Téměř 80 procent lidí, kteří nově onemocnění, se nakazí rychle se šířící britskou mutací koronaviru. Městská i státní policie bude proto ještě intenzivněji kontrolovat dodržování protiepidemických opatření.  

Zejména v těch místech, kde se shromažďuje větší množství lidí, jako je oblast Velkého boleveckého a Šidlovského rybníka v Plzni, kam se o minulé slunečné sobotě vydaly tisíce lidí a skupiny se shromažďovaly v okolí stánků s výdejními okénky.

Státní i městská policie jednotlivce kontrolovala a vysvětlila jim, že se dopustili protiprávního jednání. „Případné přestupkové jednání bude postoupeno příslušnému správnímu orgánu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Fialová.

Nejde přitom o ojedinělou událost. Dodala, že chápe, že slunečné počasí k procházkám do přírody přímo vybízí. „Ale i přesto by lidé neměli zapomínat na současnou výjimečnou situaci a dodržovat vládní nařízení a platná mimořádná opatření, chovat se zodpovědně a ohleduplně k ostatním,“ apeluje na veřejnost.

K ní se přidává i mluvčí městských strážníků Jana Pužmanová. „Strážníci mohou uložit v případě zjištění porušení krizových opatření sankci až do výše deseti tisíc korun,“ upozornila.  

„Situace je vážná a v mnoha případech domluvy nestačí. Apelujeme na všechny, aby používali ochranné prostředky, neshlukovali se a dodržovali další opatření především v zájmu svého zdraví a svých spoluobčanů, nikoliv kvůli policejním kontrolám,“ uvedl primátor Martin Baxa.