iDNES.cz

V kraji přibývá cizinců, kteří nemají pracovní povolení nebo smlouvu

  16:12
Cizinců, kteří jsou v Plzeňském kraji zaměstnaní načerno, výrazně přibylo. Inspektoři už od začátku roku odhalili skoro 700 lidí, jimž chybělo pracovní povolení nebo smlouva. Loni jich za uvedené období byla zhruba polovina. Nejčastěji zákon porušují Ukrajinci, Moldavané, Maďaři a Bulhaři.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejvíce případů evidují kontoloři ve stavebnictví, dále v montovnách či výrobnách, které se koncentrují v průmyslových zónách.

Vedoucí oblastního inspektorátu práce v Plzni, pod nějž spadají západní Čechy, Miroslav Duchek uvedl, že mezi nejproblematičtější lokality patří Tachovsko, konkrétně Nová Hospoda.

„Situace se zhoršuje, protože podnikům chybí zaměstnanci. Shánějí je pak různými způsoby,“ nastínil. Většinou potřebné posily zajistí pracovní agentury.

Trend posledních let vypadá tak, že dělníci ze zemí mimo EU přijedou s polským vízem. „A ještě je někdo ubezpečí, že tady můžou pracovat, i když to není pravda. Oni obvykle ani nevědí, že překračují zákon,“ zdůraznil vedoucí.

Běžně se rovněž stává, že cizinci dorazí s falešnými doklady nebo jako turisté bez povolení k pobytu, kteří se v ČR nechají zaměstnat. Minulý rok inspektoři zjistili, že v Plzeňském kraji je 610 nelegálních pracovníků ze zahraničí.

Letošní čísla už ta loňská překonala. Zatím se vyšplhala na necelých 700. Pokuty loni činily více než 42 milionů korun.

Firmy využívají slepá místa v legislativě

Podle Duchka je potíž především s agenturami. Domnívá se, že nelegální praktiky používají vědomě.

„I když cizinci nemají potřebné dokumenty, stejně jim zajistí místa a čekají, jestli se na to přijde, nebo ne. Hlavní roli hrají peníze. Zahraniční zaměstnanci sice dostanou stejně jako kmenoví, ale záleží, kolik jim pak agentura skutečně vyplatí. To už nikdo neví,“ vysvětlil.

Duchek se domnívá, že firmy se časem naučily využívat slepá místa v legislativě. „Obvykle se podniky odvolají a záležitost řeší soud. Pokud vezmeme třeba polská víza, společnosti musejí prokázat, že vyvinuly maximální možné úsilí, aby cizince identifikovaly. Pokud se jim to povede dokázat, nečeká je žádný postih,“ řekl Duchek. V opačném případě firmy zaplatí sankci.

Cizince, kteří pracují v tuzemsku načerno, pak policie zpravidla vyhostí. „Někdy se ale stane, že zmizí ještě před vyhoštěním,“ uzavřel. Podle statistik, které si na úřadě vedou, je nejvíce nelegálních zaměstnanců z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska a Maďarska.

Celníci provedli 50 kontrol, u poloviny z nich objevili problémy

Na stejnou cílovou skupinu se zaměřují i celníci. Od ledna už provedli padesát kontrol, přičemž při každé druhé narazili na problémy. Minulou středu se zaměřili na plzeňskou provozovnu, kde se poráží dobytek a distribuuje maso.

V areálu se nacházelo čtyřicet lidí, patnáct z nich nemělo pracovní smlouvu ani povolení. Byli to Ukrajinci a Gruzínci.

Poté celníci kontrolovali domažlický podnik, kde se kompletují kalendáře, hygienické potřeby či letáky. „Z šestadvaceti cizinců, kteří pocházejí z Ukrajiny, Moldávie nebo Gruzie, jich devatenáct bylo zaměstnaných načerno,“ vyčíslila mluvčí krajské celní správy Marcela Kašparová.

Pro cizince je Česko i Plzeňský kraj s průmyslovými zónami přitažlivou destinací. „Jednak je velká poptávka na trhu, jednak tady už mají rodinné příslušníky, takže přijíždějí za nimi,“ vysvětlila Kašparová. Firmám, které porušily zákon, hrozí pokuty ve výši až deset milionů korun.

zpět na článek