iDNES.cz

Čerchov je znovu přístupný turistům, z vojenských budov zbyla jediná

  12:38
Demolice vojenských budov na Čerchově v Českém lese skončily a turisté na vrchol mohou opět bez omezení. Zbývá ještě plochu po ruinách osít, aby vrchol po mnoha desítkách let opět vypadal jako v době vzniku rozhledny na sklonku 19. století.

Vrchol hory Čerchov v Českém lese na Domažlicku se proměnil po demolici nepotřebných vojenských objektů. Nyní je opět přístupný veřejnosti. (9. září 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Kromě kamenné Kurzovy rozhledny a betonové vojenské věže zůstala na Čerchově stát už jen jedna stará armádní budova. Dalších deset šlo k zemi.

Kvůli demolicím přestala na měsíc jezdit sezonní autobusová linka a vrch byl na tři týdny zcela uzavřen pro všechny příchozí.

Vrchol hory Čerchov v Českém lese na Domažlicku se proměnil po demolici nepotřebných vojenských objektů. Nyní je opět přístupný veřejnosti. (9. 9. 2021)

„Teď už je Čerchov znovu přístupný, znovu jezdí i víkendový autobus. Po demolici, odvezení suti a úpravách cest bylo nutné dovézt zeminu. Po objektech vznikly obrovské volné plochy, které chceme ještě osít trávou. Uvidíme, jaké bude počasí a zda to ještě teď stihneme,“ plánuje místostarosta Domažlic Stanislav Antoš.

Ten neskrýval radost z toho, že se po několika letech podařilo s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a ministerstvem obrany najít společnost řeč a chátrající nevzhledné vojenské ruiny, které armáda opustila po roce 1989, zbourat. 

„Lehce pod svahem zůstala stát pouze bývalá rota, kterou chceme přestavět na turistickou ubytovnu. Nyní pracujeme na projektové dokumentaci, kterou chceme předložit ke schválení zastupitelům na příštím zasedání. Věřím, že nejenže s přestavbou začneme v příštím roce, ale i ji dokončíme,“ doufá místostarosta.

Král Českého lesa

Čerchov je nejvyšší horou Českého lesa. Vrchol a jeho okolí je nejcennější a nejzachovalejší část chráněné krajinné oblasti Český les. Významné jsou hlavně bukové lesy chráněné jako národní přírodní památka Čerchovské hvozdy.

Kamennou rozhlednu na Čerchově postavili turisté v letech 1904-1905 a pojmenovali ji podle jednoho ze zakladatelů organizované turistiky v regionu Viléma Kurze.

V roce 1938 zabralo objekty německé vojsko. Od roku 1950 tam sídlila  vojska pohraniční stráže, která na vrchol a do jeho okolí nikoho nepustila až do roku 1989.

V objektu vznikne zázemí pro pěší a cyklisty, restaurace a expozice k historii Čerchova a železné opony.

Během loňského roku vystoupalo na 24 metrů vysokou Kurzovu rozhlednu kolem deseti tisíc turistů.

„Velkou část návštěvníků tvoří Němci. Jejich počet loni a předloni kvůli pandemii drasticky klesl. Nahradili je ale Češi,“ pochvaluje si předseda odboru KČT Domažlice Petr Matějka. Víkendová autobusová linka bude zájemce na vrchol vozit do konce září.

„Kolem vrcholu jsou ještě zbytky železné opony - plot. Část ho ponecháme jako muzejní exponát, zbylý zlikvidujeme a místo něj vytvoříme jakýsi chodník, který budou moci využívat turisté a běžkaři,“ prozrazuje Antoš. Vzhledem k tomu, že vrchol je v nadmořské výšce 1 041 metru, sníh se tady drží dlouhou dobu.

Na vrcholu dočasně zůstane stát budova v soukromém vlastnictví Bistro caffe Čerchov.

Kromě demolice vojenských objektů na Čerchově padly k zemi také vojenské roty na Malinové hoře a na Fichtenbachu.

zpět na článek