Čerchov bude část prázdnin nepřístupný, kvůli demolici armádních budov

  9:36
Symbol Českého lesa a jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Domažlicka vrch Čerchov bude část prázdnin veřejnosti nepřístupný. Letošní turistickou sezonu totiž ovlivní práce související s demolicí starých armádních budov. K zemi jich půjde deset. Stát zůstane pouze jediný objekt, kde budou mít zázemí turisté a vznikne zde minimuzeum.

Bývalé vojenské budovy na vrcholu Čerchov na Domažlicku jsou před demolicí zbaveny azbestového obložení. (3. 6. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Na místě už od posledních květnových dnů pracovali dělníci, kteří ručně rozebrali azbestové části budov - obklady svislých nebo střešních konstrukcí. Tato etapa skončila, turisté mají jednu z posledních možností, jak na vrchol vystoupat bez omezení. 

„Od počátku července bude pomáhat těžší stavební technika - bagry a bourací stroje. Začne nejnáročnější fáze, kterou je vlastní demolice budov,“ uvedl mluvčí města Domažlice Josef Babor. 

Po celý červenec nebude jezdit autobusová sezonní linka, která pravidelně o letních víkendech a svátcích spojuje Čerchov s Domažlicemi, Furth im Waldem, Waldmünchenem a obcemi na této trase. „Autobusy nepojedou vůbec, v žádné části tohoto spoje,“ zmínil místostarosta Stanislav Antoš.

Zcela zapovězený vstup na vrchol Čerchova bude od 12. do 30. července. Od soboty 31. července bude opět zajištěn přístup pro turisty. Z prázdninových víkendů tak absolutní zákaz vstupu postihne dva z nich.

Poté budou práce pokračovat až do září už v jednotlivých sektorech. Plánuje se navážení ornice a úpravy cest. Práce se ale už nebudou dotýkat celého areálu. Stavbaři také budou v tomto období respektovat jízdní řád autobusu.

„Veřejnost si musí v létě dávat pozor i na dalších místních komunikacích v okolí. Dělníci rozeberou také staré vojenské roty na Malinové hoře a na Fichtenbachu - Bystřici,“ doplňuje Babor. 

Jediný z bývalých armádních objektů na Čerchově, který zůstane zachován, je ten, kde dříve sídlila rota. Může v něm vzniknout místo pro 20 turistických lůžek, základní stravovací služby a expozice k historii Čerchova a železné opony. Projekt je spolufinancován z peněz EU - Fondu soudržnosti v rámci operačního programu Životní prostředí.

Čerchov je s nadmořskou výškou 1 041 metrů nejvyšším bodem Haltravské hornatiny, celého Českého lesa a okresu Domažlice. Vypíná se necelé dva kilometry od německých hranic přibližně 12 kilometrů jihozápadně od Domažlic, na trojmezí katastrů obcí Česká Kubice, Pec a Chodov.

Na vrcholu stojí vojenská betonová věž vysoká přes 30 metrů a kamenná Kurzova rozhledna z roku 1905, vysoká 24 metrů, s výborným výhledem. Předání věže veřejnosti se uskutečnilo 16. července 1905.