V kraji si lidé připlatí hlavně za teplo, vzrostly i ceny za vodu

  10:04
Když se v minulých letech zvýšila cena tepla či vody o pět procent, bylo to považováno za velký skok. Co by za to dnes obyvatelé některých měst Plzeňského kraje dali. V Rokycanech plánuje firma zvýšit cenu tepla o 15 procent, v Plzni ji zvýší o desetinu a v Domažlicích se na základě kalkulované ceny rýsuje skok o téměř sedm procent.

Zdraží hlavně teplo, více lidé zaplatí i za vodu. V Plzni ale někteří ušetří za odpad. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeň, která byla každoročně v dálkovém teple nejlevnější, skončí letos až třetí s cenou 658 korun za GJ včetně DPH. Při průměrné velikosti bytu 65 m² a průměrné spotřebě 25 GJ/rok při vytápění i ohřevu teplé vody zaplatí domácnost o zhruba 1 300 korun za rok víc. 

Nejlevnější bude po navýšení o 1,8 procenta Tachov, a to s cenou 575 korun za GJ. Druhé skončí Domažlice s 615,60 korun za GJ.

Rokycany by měly být s cenou 680 korun za GJ včetně DPH druhé nejdražší před Klatovy, kde budou lidé po zdražení o 3,4 procenta platit 696,50 korun za GJ.

Největší města v kraji výrazněji než v minulých letech zvedla i cenu vodného a stočného. V Tachově poskočilo nejvíc – o sedm procent na 79,50 korun včetně DPH. 

Voda tam je ale přesto druhá nejlevnější v kraji po Klatovech, kde se cena vodného a stočného zvýšila o čtyři procenta na 68,60 korun včetně DPH. V Domažlicích se cena zvýší o 5,5 procenta na 91,80 korun včetně DPH.

Následují Rokycany, kde se s cenou 94 korun letos hýbat nebude. Nejdražší voda je v Plzni s cenou 102,50 korun včetně DPH po nárůstu o 3,7 procenta. 

Někteří ušetří za svoz komunálního odpadu

V Plzni začala od 1. ledna 2022 platit nová vyhláška o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu. Podle pravidel stanovených státem mají totiž všichni platit za litr uloženého odpadu stejně. 

U nádob o objemu 120 a 240 litrů při všech frekvencích svozu, a také u nádob o objemu 660 litrů vyjma nejvyšší frekvence svozu 156krát za rok, se cena snížila. „Čtyřčlenná rodina, která má u domku obvyklou 120litrovou popelnici zaplatí při svozu jednou týdně za rok 1932 korun, tedy o 732 Kč méně,“ sdělila Adriana Jarošová z tiskového odboru plzeňského magistrátu. 

Nárůst ceny je u největších 1100litrových nádob. „Přestože zákon umožňuje sazbu až jednu korunu za litr odpadu, Plzeň ji nastavila na třetinu, vychází na 0,31 koruny za litr,“ sdělila Jarošová. 

V ostatních městech se platí poplatek na hlavu a rok. V letošním roce se zvýšila pouze v Domažlicích, a to o 18 procent na 650 korun na hlavu.

Jízdné, platba za psa a bazén zůstaly stejné

Nejlevnější zůstávají Klatovy s poplatkem 450 korun, následují Rokycany s cenou 600 korun, nejdražší je Tachov s poplatkem 750 korun. Vedení města si tam dlouhodobě stěžuje na velké množství cizinců, kteří pracují v halách u dálnice D5, ve městě bydlí a neplatí za svoz odpadu.

Nájemné v městských bytech v Plzni se zatím nezvýšilo. „Rada města bude rozhodovat o změnách od 1. března. Je možnost zvýšit ceny až o šest procent, teď se uvažuje o nárůstu o tři procenta,“ řekla Jarošová. 

Za standardní městský byt dosud platí Plzeňané měsíčně 86,86 Kč/m². Jak podotkl radní města Plzně David Šlouf, jedná se zhruba o polovinu toho, co lidé platí za pronájem v soukromých bytech.

Vedoucí finančního odboru domažlické radnice Alena Kučerová uvedla, že nájmy v městských bytech kopírují aktuální tržní nájemné. Podle místostarosty Tachova Josefa Horáčka se nájmy nezvýší. Odvíjí se od stáří a rozsahu modernizace nebo rekonstrukce bytu. Lidé tedy zaplatí od 42 do 100 Kč/m².

Ostatní poplatky, kam patří jízdné v MHD, platba za psa či v bazénu, se v letošním roce ve městech Plzeňského kraje nezměnily. V Plzni dospělí za nepřestupní jízdenku stále platí 20 korun, v Rokycanech 12, v Domažlicích a Klatovech osm a v Tachově sedm.