Strážníci pomáhají s trasováním, nejdůležitější je empatie a trpělivost

  9:02
Strážník Karel Zahut z plzeňské městské policie patří do týmu lidí, kteří pomáhají krajským hygienikům s trasováním nakažených koronavirem. Během směny obvolá desítky lidí. Některé hovory trvají patnáct minut, jiné i hodinu.

„Je to náročné. Po práci už většinou nechci telefon ani vidět,“ přiznal Zahut.

Na služebně městské policie sedí s dalšími třemi kolegyněmi. Místnost chvilkami připomíná včelí úl, protože z každého koutu se ozývá jiný hovor.

„Ráno dostaneme jmenný seznam nakažených z okresů Plzeň-město a jižní a severní Plzeňsko. Ten si rozdělíme a postupně všem telefonujeme. Nejdřív je potřeba ověřit si identifikační údaje, pak se ptáme na rizikové kontakty, které máme také na starosti, a objednáváme dotyčné na testy,“ popsal metodik z odboru analýzy a prevence kriminality.

Veškeré informace zapisuje do databáze, aby je měli k dispozici rovněž krajští hygienici.

Nejdůležitější je podle Zahuta být trpělivý a projevit náležitou empatii. „Někteří mají strach, jiní zase spoustu otázek a potřebují si o situaci popovídat. Nejtěžší jsou chvíle, kdy mluvíme třeba se seniorem, který žije s manželkou čtyřicet let a ona je teď v nemocnici, napojená na přístrojích. Senior potřebuje v první řadě podpořit a uklidnit. Takové hovory pak trvají i hodinu,“ nastínil.

Povzbudit se snaží i nemocné, kteří zůstávají v domácí léčbě. „Zároveň jim připomínáme, že pokud se u nich objeví jakékoliv komplikace nebo vážnější příznaky, ať se obrátí na svého obvodního lékaře,“ doplnil.

Od lidí, kteří jsou v izolaci, dostává strážník spoustu praktických otázek. Obvykle se týkají toho, jak se chovat, aby covid pozitivní nenakazili své blízké.

„Často se rodiče strachují o své malé děti, aby na ně koronavirus nepřenesli. Pak probíráme, jak to udělat, když rodina žije v třípokojovém bytě, což je tedy velmi složité. Doporučujeme alespoň minimalizovat kontakty, ale to opravdu není vždycky možné,“ zdůraznil.

Pokud jsou některé dotazy příliš odborné, musí se poradit se zaměstnanci krajské hygieny. „Ti jsou teď skutečně přetížení. Jejich práci obdivuji. Musejí se potýkat s obrovským náporem. Proto jsem rád, že jim v této situaci můžu alespoň trochu pomoct,“ uzavřel.