Přírodní památka Americká zahrada má nové přírůstky z Číny i Kavkazu

  15:08
Národní přírodní památka Americká zahrada v Chudenicích na Klatovsku má nové přírůstky. Výsadba rozšířila sbírku dřevin o druhy z různých koutů světa – z východu Ameriky pochází ambroň západní, z Číny javor šedý, ze Severní Ameriky lípa různolistá a z Kavkazu lapina jasanolistá.

Americká zahrada v Chudenicích má nové přírůstky z celého světa. | foto: archiv Americké zahrady

„Pro zajištění zdárného vývoje má každá sazenice i svůj zavlažovací vak. Ten se jednou týdně naplní vodou, která potom postupně vytéká ke kořenům. Každý strom je označen cedulkou, aby návštěvníci věděli, o jaký jde druh a odkud pochází,“ říká Radka Štajerová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura výsadbu iniciovala a zprostředkovala finanční prostředky z Programu péče o krajinu. Stromy vysadila firma Prostrom Bohemia.

Americká zahrada je malé oplocené území uprostřed lesů nedaleko Chudenic na Klatovsku. Areál založil hrabě Evžen Černín v roce 1842.

Na ploše necelých dvou hektarů se nachází sbírka stromů a keřů z celého světa. Nejvíce zástupců je ze Severní Ameriky – odtud název zahrady. Najdeme tu však i zástupce z Asie a celé Evropy včetně některých domácích dřevin.

Tato pestrá sbírka stromů je chráněna státem od roku 1969. Výsadba nových stromů probíhá podle plánované koncepce, aby byla zachována odpovídající druhová skladba. V letošním roce bude péče o zahradu pokračovat výsadbou keřů.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se státním podnikem Lesy České republiky dbá o zachování této jedinečné sbírky cizokrajných dřevin i pro příští generace. Na péči se podílí také městys Chudenice, pro jehož návštěvníky je arboretum oblíbeným cílem.

„Americká zahrada je celoročně volně přístupná bez poplatků.“ doplňuje Radka Štajerová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.