Družku zastřelil před pětiletým synem, drogový boss dostal 16 let vězení

  10:58
Plzeňský krajský soud uložil kosovskému Albánci Albertu Aliu šestnáctileté vězení za to, že v říjnu 2018 prostřelil hlavu své družce. Sedmatřicetiletá žena seděla spolu s jejich pětiletým synem v autě před fabrikou v Rokycanech. Střelnou ránu neměla šanci přežít.

Krajský soud v Plzni poslal na 16 let do vězení kosovského Albánce Alberta Aliu, který předloni v Rokycanech zastřelil svoji družku. Vraždě přihlížel jejich pětiletý syn. (3. 7. 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Čtyřiačtyřicetiletý Albert Aliu nepopíral, že vystřelil. Tvrdil však, že se tak stalo neúmyslně, v rozrušení a nevědomě.

„Najednou vyšla rána a uviděl jsem kouř. Pak jsem se vrátil zpátky do auta. Přijel jsem ke tchánovi a řekl mu, že jsem asi zranil družku,“ popsal kosovský Albánec.

Obhajoba proto požadovala, aby nebyl odsouzen za vraždu, ale pouze za ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. 

Státní zástupce je však přesvědčen, že Albert Aliu jednal úmyslně, a navrhl mu proto 16 let vězení za vraždu a nedovolené ozbrojování. „Motiv a koneckonců i vlastní způsob spáchání svědčí spíše o popravě,“ uvedl státní zástupce.

Ani soudce neuvěřil tomu, že výstřel vyšel náhodně. Podle něj se jednalo o promyšlený čin.

„Důkazy vyloučily, že by šlo o náhodu. Ze záznamů z kamery před továrnou vyplývá, že záblesk z výstřelu vyšel šest vteřin poté, co Albert Aliu vystoupil ze svého auta a došel k autu poškozené,“ odůvodnil výši trestu soudce.

Albert Aliu musí zdravotní pojišťovně uhradit přes 500 tisíc korun a pozůstalým přes pět milionů. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se ještě v soudní síni odvolal.

Dceru týral a šikanoval, řekl otec zavražděné ženy

„Jsem rád, že po dvou letech padl rozsudek, ale měl dostat víc. Je dobře, že se odvolal, protože věřím, že soud vyšší instance mu trest zvýší,“ řekl po vyhlášení rozsudku otec zavražděné.

Podle něj plzeňský soud nezohlednil to, že kdyby střela prošla tělem, mohla ještě zranit dítě.

„Dceru týral a šikanoval, ale to se bohužel svědecky neprokázalo. V jeho bytě měl kulomet a drogy, které tam vařil,“ argumentoval muž.

Tragédie se stala 18. října 2018 po desáté hodině večer v Rokycanech. Žena seděla s pětiletým synem v autě před továrnou a čekala na kamarádku, až jí skončí směna. Po chvíli za ní přijel Albert Aliu. 

Před zraky syna popravil ženu jediným výstřelem (3. 10. 2019)

Podle státního zástupce Aliu vytáhl z kapsy bundy nelegálně drženou zbraň, namířil ženě na hlavu a jednou vystřelil. Pak nasedl do auta, kterým přijel, a odjel pryč. Zásahová jednotka ho během dvou hodin zadržela v Plzni. 

Střela prošla ženě čelistí, vyrazila dva zuby, prostřelila jazyk a prošla krkem. Roztříštila a rozlámala části dvou krčních obratlů a poškodila jednu ze čtyř tepen, které krví zásobují mozek. 

Postřelená neměla sebemenší šanci přežít. Jedenáct dnů ležela v nemocnici na přístrojích, život jí nezachránila ani okamžitá operace.

Dvojice neměla idylický vztah, na denním pořádku byly hádky. Běžné bylo i to, že se žena často stěhovala na několik dní ke své matce. Důvodem sporů bylo, že žena měla milostný poměr s Alžířanem.

Albert Aliu má kriminální minulost. V srpnu 2017 mu soud v Lounech za dobré chování ve vězení prominul třetinu desetiletého trestu za obchodování s drogami. Kosovský Albánec byl členem mezinárodního gangu drogových překupníků.

Před nástupem do výkonu trestu se skrýval a soud na něj vydal zatykač. Policisté ho zadrželi několik měsíců poté při automobilové honičce na plzeňské dálnici. Aliu tvrdí, že všechen svůj majetek přepsal na družku. Odhadem to bylo kolem 20 milionů korun.

Utýral ji, říká otec zavražděné (21. 10. 2018)


Autoři: ,