iDNES.cz

Skládka letos hořela už třikrát. To musí skončit, žádají okolní obce

  8:54
Skládka ve Zdechovicích na Pardubicku milosrdně schovaná za areálem chvaletické elektrárny začíná lidem v okolí otravovat život. A to doslova. Po třech velkých požárech chtějí obce vidět na skládce nějaké změny. Její vedení zavedlo častější kontroly a posílilo ostrahu. Skládku by mohl hlídat termovizní protipožární systém.

První a největší požár vypukl na skládce v neděli 16. února. Na místě bylo 18 hasičských jednotek. | foto: HZS

Letos už třikrát musela starostka Chvaletic Zdeňka Marková obyvatele vyzvat, aby nevycházeli ven a neotevírali okna kvůli kouři, který se valil z nedaleké hořící skládky ve Zdechovicích.

Ať už to bylo v únoru, dubnu i květnu, hasiče čekala vždy hodně tvrdá šichta.

„Samozřejmě nás to obtěžuje, v noci musíme hlásit lidem, že je tu zakouřeno, musíme volat monitorovací vůz, který nic nezměří, byť to tady smrdí,“ řekla Marková.

Skládku už 28 let provozuje firma Bohemian Waste Management, kterou založila společnost Marius Pedersen spolu s Hradcem Králové a Pardubicemi. Města ve firmě mají podíly po 20 procentech. Společnosti se daří, zisk za rok 2018 dosáhl devatenácti milionů, akcionáři si díky ziskům z předchozích let rozdělili 25 milionů.

Malé obce ale teď doplácejí na problémy svého velkého souseda nejenom vinou zplodin při požárech, ale i finančně kvůli opakovaným výjezdům dobrovolných hasičů. 

„Materiál v podobě pěnidla, pohonných hmot, zničených hadic a pracovní síla stojí obec nemalé finanční prostředky, které však dostane zpět jen zčásti, ve formě dotace na náhradu pohonných hmot a zničených materiálových prostředků. Pracovní sílu a další materiál hradí obec bez náhrady,“ řekla starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

Šéf společnosti Bohemian Waste Management Jiří Pražák soudí, že za letošní vznik požárů může shoda okolností, a připomíná, že skládky prostě občas hoří. 

„Téměř vždy se tak stane, když dojde v jeden okamžik k více nepříznivým faktorům,“ uvedl Pražák v odpovědi na dotazy MF DNES emailem. Schůzku odmítl, neumožnil ani prohlídku a fotografování skládky.

Starosta Zdechovic Radomír Stříška připouští, že skládky občas hoří. „Tentokrát hoří ale moc často za sebou,“ řekl.

První a největší požár vypukl 16. února a likvidovalo jej osmnáct jednotek. Jeho vznik byl překvapivý, objevil se totiž na místě, kde již téměř rok nebyl ukládán žádný odpad, těleso bylo podle Pražáka zhutněno a svah přesypán zeminou. 

16. února 2020

„Zjevně došlo k souběhu několika okolností, přičemž iniciátorem nenadálé chemické reakce v tělese skládky byl jednoznačně silný západní vítr, který v lokalitě skládky dosahoval síly orkánu,“ uvedl Pražák. 

Hasiči viděli pneumatiky, šéf skládky to odmítá

Orkán Sabine přešel přes Česko šest dní předtím. Zatímco dobrovolní hasiči při zásahu viděli na místě pneumatiky, Pražák to vyloučil. Verzi o samovznícení potvrdil vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru (HZS).

Další velký požár skládku zasáhl 21. dubna. Tentokrát to už bylo na místě, kde se odpad ukládá. Příčinu by šéf skládky hledal u původce odpadu a v extrémně suchém počasí.

Naposledy hořely na skládce 3. května pneumatiky, oheň hasilo deset jednotek. V tomto případě Jiří Pražák vyslovil podezření, že oheň založil žhář. Vyšetřování prvních tří požárů už policie odložila s tím, že šlo o samovznícení. „Poslední případ je v šetření,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

4. května 2020

Z pohledu úřadů provozovatelé skládky neudělali špatně nic. Česká inspekce životního prostředí ČIŽP jen obdržela zprávu o zahoření. „Ani v jednom případě nebyla požadována účast ČIŽP,“ uvedla tisková mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Krajský úřad pro skládku vydává takzvané integrované povolení, požáry se nezabývá. „Krajský úřad by věc začal řešit v momentě, kdyby se ukázalo, že integrované povolení není zcela dokonalé,“ řekl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Obce nyní naléhají na provozovatele, aby dalším požárům zabránil. „Vyzvala jsem majitele skládky, aby učinili nějaká opatření a aby včas detekovali hoření. Ve Chvaleticích máme dokonce firmu, která se zabývá výrobou bezpečnostních termovizních systémů, odepsali mi, že se s ní spojí,“ uvedla Zdeňka Marková.

Šéf skládky Jiří Pražák uvedl, že nad rámec dosavadních opatření zavedl nová pravidla. Například častější kontroly skládky i během víkendů a svátků, překrývání volných ploch svahů tělesa skládky zeminou a inertními odpady, potvrdil i to, že prověřuje možnost instalace termovizních systémů. 

„Celý areál je oplocen, byla navýšena strážní služba se psem, v areálu byly instalovány nové kamery a fotopasti,“ uvedl Pražák.

Skládka ve Zdechovicích se rozkládá hned za areálem Elektrárny Chvaletice.

Skládka ve Zdechovicích se rozkládá hned za areálem Elektrárny Chvaletice.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek