Před volbami, nebo po? Politici se přou, kdy jednat o problémech v kraji

  8:50
Těsně před komunálními volbami mělo vedení Pardubického kraje zastupitelům vysvětlit, jak si poradilo s personální krizí v Chrudimské nemocnici a jak vyřešilo kolaps v autobusové dopravě na východě kraje. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) ovšem jednání přeložil na týden po volbách. Opozice se s tím nechce smířit.

Chrudimská nemocnice | foto: Michal KlímaMAFRA

Jednání zastupitelů Pardubického kraje obvykle bývá poklidné, chystané zasedání 20. září však mělo probíhat v úplně jiné atmosféře.

Tři dny před komunálními volbami měli zástupci kraje složit účty z toho, jak řeší problémy s autobusy, na které se po příchodu nového dopravce BusLine v červnu cestující na východě kraje už nemohli spolehnout. A měli vysvětlit, zda se daří oživit lůžkovou část interního oddělení Chrudimské nemocnice, která je od začátku července uzavřena.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický si však nepřál, aby se do jednání kraje promítla vrcholící předvolební kampaň. A tak jednání přeložil. Z úterý 20. na 27. září. „Volby nejsou krajské, ale komunální. O pravděpodobné změně termínu jsem hovořil na závěr červnového jednání. Nikdo z přítomných zastupitelů se nijak kriticky nevyjádřil,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Piráti však trvají na původním termínu. „Už proto, že v zápisu z minulého jednání zastupitelstva jsou jasně stanovené úkoly s termíny. Pokud by se jednání zastupitelstva neuskutečnilo v původním termínu, rada kraje by tato usnesení porušila,“ uvedl krajský a chrudimský zastupitel Pirátů Daniel Lebduška.

Netolický v tom vidí jen snahu využít problémů na kraji pro kampaň. „Za nefér považuji lacinou kritiku po dvou měsících, která evidentně už předvolební je,“ uvedl Netolický.

Opozice může hejtmana přinutit svolat zastupitelstvo

Pokud vedení kraje nezmění názor, pokusí se Piráti svolat mimořádné jednání zastupitelstva v původním termínu. „Chceme projednat dva body. Situaci v nemocnicích a potíže s autobusy. Pokud se nedomluvíme, tak je možné svolat zastupitelstvo mimořádně, k tomu potřebujeme patnáct hlasů, které bychom společně s klubem ANO dohromady dali,“ uvedl Lebduška.

Podle zákona o krajích je hejtman povinen svolat zasedání zastupitelstva, požádá-li o to alespoň jedna třetina členů zastupitelstva.

„Já osobně budu určitě pro. Ta doprava je v hrozném stavu a nedokážu si představit, že to budeme odkládat někam do října jen pro pohodlnost hejtmana,“ řekl zastupitel a poslanec ANO Martin Kolovratník.

Na východě Pardubického kraje mají cestující potíže od 12. června, kdy tam společnost BusLine převzala provozování linkových autobusů. Nesehnala dost řidičů, a tak rušila sto až dvě stě spojů denně. Nepomohl ani nástup léta a menší frekvence spojů, a tak kraj od srpna proškrtal jízdní řády tak, aby firma byla schopna i s omezených počtem řidičů spoje zajistit. Ze stejných důvodů se chystá kraj omezit spoje i v září.

Vážný problém je i v Chrudimské nemocnici. Kvůli nedostatku lékařů byla v červenci uzavřena lůžková část interního oddělení. Původně podle vedení kraje jen přes léto, brzy se ukázalo, že provoz na interně se neobnoví ani v září. Pacienti z Chrudimska tak musejí do jiných nemocnic a co bude dál, není jasné.

„V podzimních měsících, případně na začátku těch zimních bychom chtěli v Chrudimi směřovat k otevření společného lůžkového fondu interních oborů a činnost lůžkové části interny obnovit alespoň v tomto režimu,“ uvedl nedávno generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že změny se budou muset odehrát postupně.