iDNES.cz

V Pardubickém kraji chtějí hlasy lidí bývalí hejtmani i primátor

  9:36
Zhruba za měsíc začnou krajské volby. Většina stran v Pardubickém kraji už zveřejnila kompletní kandidátní listiny. A najdou se na nich zajímavá jména. A to zdaleka nejen z oblasti politiky.

ilustrační snímek | foto: Krajský úřad

Starostové, radní nebo poslanci. V krajských volbách kandiduje bezpočet lidí, kteří už mají politické funkce na jiném úřadě. Ovšem i mezi nimi se objevují jména, která se úplně nečekala.

Hlavní favorit voleb v Pardubickém kraji nasazuje primátora Pardubic Martina Charváta. A lídr hnutí ANO Martin Kolovratník s ním dokonce počítá do týmu zastupitelů.

„Kandiduje sice až na 15. místě, ale dá se počítat s tím, že dostane preferenční hlasy. Mám od něj slíbeno, že by funkci řadového zastupitele dělal, a myslím, že to má i logiku. Kraj a magistrát mají mnoho společných témat,“ uvedl Kolovratník.

To současný hejtman Martin Netolický na pozici 14 nasazuje dokonce bývalého hejtmana, senátora a ministra Radko Martínka. Ten ze zdravotních důvodů politiku před časem opouštěl, ale nyní chce podpořit lídra uskupení 3PK - ČSSD a Společně pro kraj.

„Osobně nemám žádné ambice. Jen si myslím, že hejtman dělá svou práci dobře, a chci, aby v ní pokračoval. Ovšem pokud mne lidé náhodou zvolí, určitě je nezklamu,“ uvedl Martínek.

Zajímaví kandidáti do krajských voleb

Radko Martínek - bývalý ministr pro místní rozvoj v Paroubkově vládě kandiduje na 14. místě 3PK hejtmana Martina Netolického.
Ivo Toman - bývalý hejtman kraje a vládní zmocněnec stavby silnice R35 se krčí až na 45. místě kandidátky ODS.
Vlastimil Pechanec - muž, který si odseděl 13 let za vraždu Roma Oty Absolona, kandiduje na čtvrtém místě strany DSSS.
Dušan Salfický - bývalý úspěšný hokejový brankář a manažer Dynama patří mezi stálice všech kandidátek hnutí ANO. Tentokrát jde do voleb ze 16. pozice.

Na kandidátce 3PK se to jinak doslova hemží těžkými politickými váhami ze současnosti, ale hlavně dob minulých. Je na ní třeba poslanec Jan Chvojka, exposlanec Pavel Havíř, bývalý náměstek primátora Jiří Rozinek nebo dlouholetý bývalý starosta Holic Ladislav Effenberk.

To současný starosta zmíněného města Ondřej Výborný kandiduje za Koalici pro Pardubický kraj, a jen tak rozšiřuje doslova plejádu starostů mnoha měst, které do týmu přivedl lídr partaje Roman Línek. Ten se tak může těšit na slušný počet hlasů ze Svitav, Ústí nad Orlicí nebo České Třebové.

Starostové David Šimek, Petr Hájek a Magdaléna Peterková jsou na volitelných pozicích Koalice pro Pardubický kraj. Na společné kandidátce ODS a TOP 09 se také objevuje řada jmen z politické historie. 

Je na ní bývalý hejtman Ivo Toman, který pozici získal po úmrtí Michala Rabase. Kandiduje i bývalý poslanec a starosta Chrudimi Jan Čechlovský. Pozice zbyla na bývalého pardubického radního a exstarostu Dukly Jaroslava Kňavu nebo bývalého náměstka primátora Alexandra Krejčíře.

Za vraždu odsouzený Pechanec je známý fanouškům

Na kandidátkách však jsou k vidění i daleko méně všední „politici“. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti totiž na čtvrtém místě kandiduje Vlastimil Pechanec. Ten byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasovou vraždu Roma Oty Absolona a nakonec si odseděl třináct roků. 

Po svém propuštění se stal jedním z nejvěrnějších fanoušků svitavských basketbalistů. Na venkovních zápasech Turů, na které neváhá cestovat sám i přes půl země, zastane s přehledem roli bubeníka, vlajkonoše i hlasitého povzbuzovače.

Také na čtvrtém místě, ovšem tentokrát na kandidátce Trikolóry a Soukromníků, pak kandiduje novinář Bohumil Roub. Lidé ho mohli roky vídat především ve vysílání Primy, kam přinášel zejména krimizprávy. Před lety se aktivně účastnil úplatkářské kauzy kolem někdejšího starosty Dubiny Jána Kasiče. Právě Rouba měl někdejší politik z ČSSD uplácet. Soud mu za to uložil pokutu.

Obvykle ve volbách také kandidují známí sportovci. Letos jich však není nijak zvláštní množství. Už tradičně se na kandidátce ANO vyskytuje někdejší mistr světa v hokeji Dušan Salfický, který poslední roky operuje v pardubickém Dynamu.

Za zmínku pak stojí i to, že především velké strany s vysokými ambicemi daly na volitelná místa kandidátních listin naprosto mizivé množství žen. Tak například ODS s TOP 09 mají v první desítce jen dvě političky, stejně jako hejtmanova 3PK. Koalice pro Pardubický kraj pak do popředí nominovala jednu a hnutí ANO dokonce žádnou.

„Je to tak. Bohužel žádná z našich členek o tuto pozici nejevila zájem. Ale podle mne je lepší to mít takto, než tam uměle nasadit ženy na základě nějakých kvót,“ řekl k tomu lídr Kolovratník.

zpět na článek