iDNES.cz

O emoce v předvolební debatě se starali hlavně Kolovratník s Netolickým

  9:56
Hlavní role si podle očekávání v pondělní televizní předvolební debatě uzmuli lídr 3PK a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s jedničkou ANO Martinem Kolovratníkem. Útočili na sebe i při otázkách, které se tvářily nekonfliktně.

Televizní debata lídrů pro volby v Pardubickém kraji se konala v Praze a bez účasti diváků a podporovatelů. | foto: repro Česká televize

Největší a vlastně i jediná velká přímá konfrontace lídrů pro krajské volby nabídla nakonec docela slušnou porci emocí. Na rozdíl od jiných krajů se „pardubičtí“ lídři nebáli do soupeřů zarýt.

Jednoznačný prim v tom hráli hejtman Martin Netolický a největší favorit voleb Martin Kolovratník z hnutí ANO. Hlavně v první hodině předvolební debaty České televize si vystačili sami. 

„Tak ať vláda zruší kraje! Já vím, že chce vláda vše řešit dotacemi. Neumíte sčítat a odčítat, tady to je sčítalka a odčítalka, rád vám tu kalkulačku věnuju,“ startoval hejtman na Kolovratníka.

Ten vůbec dost často inkasoval kritiku za vládní politiku. A to nejen od Netolického. „Myslím, že jsou peníze potřeba na důležitější věci než třeba na slevy ve vlacích,“ uvedl lídr Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek. 

Robert Hrdina ze Zelených se poslance za hnutí ANO zase ptal, kdy začne taky šetřit stát, když to chce po krajích. „Jen se rozhazují peníze. Rouškovné, slevy na daních a podobně,“ uvedl mladý politik.

Jak si vedli lídři stran - školní známky

Martin Netolický (3PK) - 1 Jednoznačný vítěz. Sebral si nejvíce času, dokázal útočit, mluvil srozumitelně, argumentoval, bojoval. 
Martin Kolovratník (ANO) - 2 Odrážel útoky Netolického, ustál pozici otloukánka.
Michaela Matoušková (STAN) - 2 Jediná dáma byla věcná, bez větších emocí. V debatě se neztratila. 
Robert Hrdina (Zelení) - 2 Příjemné překvapení. Nováček se dokázal prosadit i mezi matadory. 
Daniel Lebduška (Piráti) - 3 Na lídra „rebelské“ strany podal až příliš kultivovaný a nudný výkon. 
Michal Kortyš (ODS+TOP) - 3 Nic nezískal, nic neztratil. Držel se zpátky, do větších akcí nechodil. 
Jan Foldyna (KSČM) - 3 Podobně jako Kortyš. Věcný, srozumitelný, ale až příliš strojený. 
Roman Línek (KPK) - 3 Od veterána se čekalo rozhodně více. Až příliš byla vidět snaha nikoho moc nenaštvat. Nudil. 
Tomáš Fadrný (SPD) - 5 Propadák. Zmatený a nepřesný. Zamotal se v debatě o inkluzi.

Kolovratník však tlak ustál bez většího výbuchu emocí. Snažil se postoj vlády hájit, byť třeba v případě absence centrálního krizového štábu na boj s koronavirem to měl hodně těžké. Všech osm ostatních účastníků debaty totiž štáb považuje za rozumnou věc.

„Ústřední krizový štáb má sloužit jen v nouzových situacích. Jeho roli zastane rada vlády pro zdravotní rizika,“ přednesl svůj názor Kolovratník.

Ostatně právě kolem nemoci covid-19 se vedla nejvzrušenější diskuse.

„V kraji je velmi malá možnost nechat se otestovat. Třeba v sobotu a v neděli je otevřeno jen od 7 do 9 hodin. Náš starosta Chrudimi se nakonec jel otestovat do Hradce Králové,“ říkal Kolovratník za divokého kroucení hlavou hejtmana Netolického.

„A víte, kdo u nás musí dělat odběry? Víte to?“ ptal se Netolický Kolovratníka minimálně osmkrát. Odpověď nedostal. Podle hejtmana za problémy s testy může vláda.

Daniel Lebduška z Pirátů pak upozornil na to, že lidé už vůbec ani netuší, jaká nařízení v boji proti nemoci vlastně platí. Politici se také shodli, že chybí odborník, kterého budou všichni respektovat.

Poměrně dusno bylo také v bodu, který se týkal finančních kompenzací ze strany vlády. Ta totiž krajům nechce dát nic navíc.

„My si nemůžeme udělat schodek jako vláda, měla by nám tedy pomoci,“ uvedl lidovec Roman Línek.

„Musíme chodit na stát pořád žebrat. Jednou na silnice, podruhé na sociální služby. Jedna nejmenovaná osoba, o které se tady pořád bavíme, řekla, že nám nic nedá,“ rýpnul Netolický do premiéra Andreje Babiše, Kolovratníkova šéfa.

„Není žádné my a oni. Jsou jen jedny peníze, jeden stát,“ hájil postoj premiéra poslanec. Nicméně i tady se všichni ostatní shodli, že stát by měl poslat na krajský úřad 500 korun za každého obyvatele kraje.

Dvouhodinový pořad nabídl i několik úsměvných momentů. O jeden z nich se postaral lídr SPD Tomáš Fadrný, který se totálně ztratil v debatě o inkluzi.

„Tak proti čemu se tedy vymezujete?“ ptal se ho moderátor, poté co Fadrný odmítl inkluzi jako celek. „Proti inkluzi a rušení podpory školních asistentů,“ uvedl. „Ale ti jsou přece základem inkluze,“ dostal odpověď od Martina Řezníčka z ČT.

Nezklamal ani lídr Koalice pro Pardubický kraj, který je znám tím, že netrpí zbytečnou skromností. Kdo se sázel, za jak dlouho Roman Línek připomene, že i on býval hejtmanem, tak peníze bral rychle. Upozornění přišlo hned v prvním vstupu ve druhé větě. „Taky jsem byl hejtman,“ vzpomněl na roky 2000 až 2004.

15. září 2020

zpět na článek