iDNES.cz

Ordinace zaplnili lidé se střevními potížemi, voda v Poličce se musí vařit

  10:46,  aktualizováno  15:42
Zřejmě celý červenec tekla obyvatelům Poličky a okolních obcí z kohoutku znečištěná voda. Lidem způsobila řadu střevních potíží. Vodárenská společnost VHOS v pondělí nechala odstavit dva vrty.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Na problém se přišlo až na začátku týdne, když se čekárny lékařů začaly plnit zvýšeným počtem pacientů. Zalarmováni byli hygienici, kteří po dohodě s provozovatelem vodovodu nechali odebrat kontrolní vzorky pro mikrobiologické a virologické vyšetření.

„Předběžné výsledky rozborů vzorků ze zdroje veřejného vodovodu v Poličce ukazují na zvýšený výskyt indikátorových bakterií fekálního původu. Jedná se o běžné bakterie ze zažívacího traktu lidí, jejich nález ale indikuje možnost přítomnosti patogenních mikroorganismů typu enterovirů, které jsou nejčastějším původcem průjmových onemocnění,“ uvedla Olga Hégrová z Krajské hygienické stanice Pardubického kraje. 

Dodala, že přestože voda byla zřejmě znečištěná již delší dobu, během víkendu se situace rapidně zhoršila. 

„V pondělí se nám ozvali první lékaři a od jednoho obyvatele Poličky nám přišel podnět k prošetření,“ řekla Hégrová. Vodohospodáři ve středečním prohlášení uvedli, že prvotní oznámení o možné souvislosti mezi zvýšeným počtem zažívacích potíží a kvalitou vody obdrželi v sobotu. 

Celou oblast poté, co provozovatel hluboké vrty odstavil, zásobují vydatné zdroje z okolí obce Čistá a Sebranice. Tato voda žádné znečištění nevykazuje.

Hygienici přesto doporučili lidem vodu ze skupinového vodovodu, který zásobuje kromě Poličky i obce Pomezí a Květná, převařovat. A to až do doby, než budou známé kompletní výsledky vody z nově přepojeného zdroje. Ty by měli mít hygienici ve čtvrtek. Žádné problémy však už neočekávají.

Problém s vodou v Poličce její obyvatelé nejvíce přetřásají na sociálních sítích. Pozastavují se nad tím, že na problém se přišlo až po tak dlouhé době.  Podle hygieniků mohly mít potíže desítky až stovky lidí.

„Opravdu se mi nechce věřit tomu, že to nikdo nevěděl a že to bylo zjištěno až nyní,“ píše například Marcela Moučková. „Mě by zajímalo, zda tu vodu vůbec preventivně kontrolují. Ty problémy jsou opravdu dlouho, a kdyby se kontrolovala pravidelně, tak na to musí přijít,“ připojuje se pisatelka pod jménem Vlaďka Pevná.

Provozovatel vodovodu společnost VHOS se brání, že četnost odběrů provádí podle zákona.

„Kromě kontrol na vodovodní síti odebíráme vzorky surové vody i ve zdrojích. Řídí se to objemem dodávané vody a počtem zásobovaných obyvatel. V odstaveném zdroji proběhla kontrola na konci června, další se měla konat za delší dobu,“ vysvětlila Blažena Kolaříková, technoložka společnosti provozující vodovod na Poličsku, Litomyšlsku a Moravskotřebovsku.

Vodohospodáři budou v následujících dnech po zdroji znečištění pátrat. Přes 100 metrů hluboký vrt má prozkoumat i sonda.

Starosta by platil i častější odběry

„Podobná věc se v Poličce nikdy nestala, alespoň já ji za svůj život nepamatuji. Vodovod v okolí sídliště Hegerova, kde bylo registrováno nejvíc problémů, jeho provozovatel už odkalil. Pro nás je teď velmi důležité zjistit, co nebo kdo stojí za znečištěním vrtu. Máme podezření, že za znečištěním stojí zemědělská činnost. Na několika místech Poličky byl za posledních 14 dnů cítit velmi silný zápach fekálií. Měl jsem kvůli tomu řadu telefonátů. Nikoho bohužel nenapadlo, že celá situace došla až tak daleko, že by hnojení znečistilo vodu,“ řekl starosta Poličky Bohuslav Martinů.

Přestože vodohospodáři kontrolují vodu podle vyhlášky, vedení města trvá na zkrácení termínu odběrů ve vrtech, aby se podobné věci do budoucna předešlo. „Budu osobně trvat na tom, aby minimálně během léta četnost odběrů byla jedenkrát do týdně i za cenu, že by si je město platilo,“ dodal starosta Poličky.

Problém se znečištěnou vodou nezasáhl jenom Poličku, postiženy byly i obce Pomezí a Květná, kde ve vojenském areálu sídlí vojenská posádka.

S provozovatelem vodovodu měli dopoledne schůzku i starostové zasažených obcí.

„U nás průjmy byly také, ale asi to nebylo tak hororové jako v Poličce. Jsme na konci celého řádu a na vodojemu máme navíc ještě jedno čištění. Moje manželka ale pracuje v Poličce v lékárně a během celého července registrovala zvýšený zájem o léky na střevní potíže,“ řekl starosta Květné Petr Škvařil, kterého před dopolední schůzkou zajímalo, jak je vlastně nastaven celý systém kontroly vody.

Provozovatel vodovodu v současné době provádí proplach vodovodní sítě a intenzivní chlorování v dotčených lokalitách.

zpět na článek