Vandal počmáral hákovými kříži budovy v Ústí nad Orlicí, i památné divadlo

  10:38,  aktualizováno  15:50
Na čtrnáct objektů v Ústí nad Orlicí v noci na úterý někdo sprejem nastříkal hákový kříž. Je mezi nimi i Roškotovo divadlo, národní kulturní památka.

Posprejovaná budova divadla v Ústí nad Orlicí | foto: Město Ústí nad Orlicí

„Neznámí vandalové poničili fasády několika budov včetně Roškotova divadla, dále v ulici Lukesova nebo v ulici Jilemnického. Věcí se již zabývá Policie ČR,“ píše se na webu města.

Fotogalerie

„Pro naše město je to mimořádná událost, jak rozsahem, tak nasprejovanými motivy,“ prohlásil starosta Petr Hájek.

Na Roškotově divadle byl vedle fasády poničena i kamera, škodu ale město prozatím nevyčíslilo. Policie však potvrdila, že celková je určitě vyšší než 100 tisíc. Konkrétně na divadle částka zatím zjistit nejde.

„Je to velice nepříjemné, protože jde o národní kulturní památku. Škodu budeme teprve konzultovat, s památkovým ústavem, musíme nejdříve vyřešit způsob opravy,“ doplnil Hájek k počmárané fasádě divadla.

Dalšími poškozenými objekty jsou soukromé rodinné domy, ploty, nebo trafostanice, na jejich opravě se město podílet nemůže. 

Případ řeší Police ČR, veřejnost se na ni může obrátit s tipy na pachatele na obvodní oddělení na telefonní číslo 974 580 651. 

Podle ČTK vedle policie případ prošetřují i kriminalisté se specializací na extremismus, nasprejované jsou totiž vedle hákových křížů i dva blesky, symbol nacistických jednotek SS, nebo nápis A.C.A.B., což v češtině znamená Všichni policajti jsou bastardi. Tento výraz používá radikální levice i pravice i fotbaloví chuligáni. Na jednom domě byl název polského fotbalového klubu Arka Gdynia.

Autor: